Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributie retroactiva la sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributie retroactiva la sanatate

Buna ziua. Fiica-mea a terminat facultatea in iunie 2009, iar in septembrie 2009 a depus dosarul pentru somaj pana in aprilie 2010, data la care s-a angajat si lucreaza pana in prezent. Intre timp s-a casatorit si este insarcinata in luna a cincea. Joi,10 nov, s-a internat in spital, la urgenta, iar vineri am fost la cnas sa-i vizez adeverinta de salar pentru spitalizare. De acolo nu au vrut sa-mi vizeze adeverinta pe motiv ca este "descoperita" 2 luni privind contributia, iulie-august 2009 (terminarea facultatii si depunerea dosarului pentru somaj) si au spus ca trebuie sa platesc retroactiv cu penalizarile aferente si abia dupa aceea imi vizeaza adeverinta. In aceea perioada, pana la data angajarii fata era in intretinerea mea si am beneficiat de deducerea personala din salar pentru ea. Intrebarea mea este daca intr-adevar trebuie sa platesc aceea suma, tinand cont ca fata nu a realizat nici un venit in cele 2 luni? Si daca nu trebuie sa platesc, va rog sa-mi spuneti conform carei legi nu platesc, pentru ca marti 15 nov, trebuie sa duc banii si sa-mi vizeze adeverinta. Intreb acest lucru deoarece in martie trebuie sa nasca si vreau sa stiu daca asta ii afecteaza in vreun fel plata concediului pentru ingrijirea copilului? Si mai doresc sa stiu daca adeverinta trebuie sa mi-o vizeze conditionat de plata acestor bani sau nu, pentru ca va trebui sa-i fac externarea si am nevoie de adeverinta. Sper ca am fost coerenta, va multumesc si astept cu interes ajutorul si raspunsurile d-voastra.
1. Plata sau neplata impozitului si a contributiilor legale nu o afecteaza la indemnizatia pentru CCC.

2. La cealalta problema o sa va raspunda cineva mai priceput.
fata putea sa fie in intretinerea dvs. doar pana la terminarea facultatii , la zi., respectiv, iunie 2009. prin urmare, trebuia sa plateasca din iunie 2009 contributiile. chiar si cei care nu au oc de munca trebuie sa plateasca, la salariul minim pe economie. altfel, ar insemna ca toti cei fara loc de munca sa fie sustinuti doar de cei care mucesc, ceeace nu este corect.plata asigurarilor de sanatate este obligatorie pentru oricine, nu doar pentru salariati sau cei care realizeaza vreun venit.
o solutie ar fi sa intrebati daca nu se poate merge pe asigurarea sotului ca si coasigurat.
maria-mihaela a scris:

Buna ziua. Fiica-mea a terminat facultatea in iunie 2009, iar in septembrie 2009 a depus dosarul pentru somaj pana in aprilie 2010, data la care s-a angajat si lucreaza pana in prezent. Intre timp s-a casatorit si este insarcinata in luna a cincea. Joi,10 nov, s-a internat in spital, la urgenta, iar vineri am fost la cnas sa-i vizez adeverinta de salar pentru spitalizare. De acolo nu au vrut sa-mi vizeze adeverinta pe motiv ca este "descoperita" 2 luni privind contributia, iulie-august 2009 (terminarea facultatii si depunerea dosarului pentru somaj) si au spus ca trebuie sa platesc retroactiv cu penalizarile aferente si abia dupa aceea imi vizeaza adeverinta. In aceea perioada, pana la data angajarii fata era in intretinerea mea si am beneficiat de deducerea personala din salar pentru ea. Intrebarea mea este daca intr-adevar trebuie sa platesc aceea suma, tinand cont ca fata nu a realizat nici un venit in cele 2 luni? Si daca nu trebuie sa platesc, va rog sa-mi spuneti conform carei legi nu platesc, pentru ca marti 15 nov, trebuie sa duc banii si sa-mi vizeze adeverinta. Intreb acest lucru deoarece in martie trebuie sa nasca si vreau sa stiu daca asta ii afecteaza in vreun fel plata concediului pentru ingrijirea copilului? Si mai doresc sa stiu daca adeverinta trebuie sa mi-o vizeze conditionat de plata acestor bani sau nu, pentru ca va trebui sa-i fac externarea si am nevoie de adeverinta. Sper ca am fost coerenta, va multumesc si astept cu interes ajutorul si raspunsurile d-voastra.

1.Fata dvs. nu a avut calitatea de coasigurat al dvs.,ci doar de persoana in intretinerea dvs. pt. care primeati o deducere individuala suplimentara la plata impozitului /salariu.
Copiii nu pot primi satatutul de coasigurat pe asigurarea unuia dintre parinti,ci numai invers,copilul poate prin asigurarea sa ,sa ofere acesta calitate parintelui.
Copilul care isi continua studiile este asigurat fara plata asigurarii de sanatate pana la implinirea varstei de 26 de ani,deci fiica dvs. a fost asigurata pe parcursul urmarii studiilor universitare,daca nu avea inca 26 de ani.
Dupa absolvire,pana a intrat in somaj, a devenit persoana care trebuia sa se asigure,adica sa plateasca contributia la sanatate,chiar daca nu avea venit,dar nu poate face dovada achitarii acestei contributii,deci nu a platit-o.
Cum datoria fiscala nu s-a prescris,caci nu au trecut cei 5 ani de prescriere a creantelor fiscale din iulie 2009,acum, cand a trebuit sa-i fie vizata adeverinta, de catre CJAS,acestia au gasit-o in evidente cu acest debit ,care trebuie achitat,in absenta platii,cred ca vor refuza vizarea adeverintei.

2.Plata concediului de crestere copil nu-i va fi afectata in niciun fel ,pt. ca indemnizatia se acorda daca s-au realizat venituri in ultimile 12 luni anterioare nasterii.

@av.antoanela,

"fata putea sa fie in intretinerea dvs. doar pana la terminarea facultatii , la zi"...

Fata putea fi declarata in intretinerea unuia dintre parinti si dupa terminarea facultatii ,daca realiza un venit mai mic de 250 lei lunar si nu era casatorita.

ART. 56 (3) Cod Fiscal:
"Persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 250 lei lunar.
ContSters136493, utilizator
Buna seara. Va multumesc mult pentru raspunsurile d-voastra. Am inteles ca trebuie sa platesc si asa o sa fac, daca e legal nicio problema. O sa citesc si legile spre care m-ati indrumat. Inca o data va multumesc. La revedere.