avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Notificare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Notificare executare silita

O cunostinta a facut un credit la [banca] in 2002 si o perioada nu a reusit sa plateasca ratele. Prin 2007 a avut posibilitatea sa plateasca, s-a dus la banca si a intrebat cat a ramas de plata si i s-a raspuns ca nu figureaza la ei cu nici o datorie. Ultima rata ar fi trebuit platita in 2007 in mod normal. Saptamana asta a primit prin intermediul a doi angajati de la [firma recuperari creante], o notificare de executare silita [editat] , departamentul recuperare creante. Se spune in notificare ca nu a respectat contractul semnat cu banca in 2004 si ca singura modalitate prin care poate evita executarea silita este sa revina cu o solutie de plata.
Am verificat numele persoanei la Judecatorie si nu figureaza cu vreo decizie de executare silita.
Puteti da un sfat, va rog?

Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: Livica , utilizator 17:42, 12 Noiembrie 2011
In temeiul disp decret nr 167/1958 termenul general de prescriptie este de 3 ani ;fata de data sumei mentionata de dvs,a intervenit prescriptia
Va multumesc mult tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere rata la banca ardnaxela15 ardnaxela15 Buna seara, As avea si eu o nelamurire: In 2003 am facut o rata pentru niste electrocasnice ( celebra rata doar cu buletinu). A fost facut pe maxim, maxim ... (vezi toată discuția)
Somatie pentru credit din 2007 alina01989 alina01989 Buna ziua. Va rog sa ma jutati cu un sfat. Am nevoie de avocat sau nu? povestea mea: sotul meu a facut un credit la BCR in anul 2007 in val de aprox ... (vezi toată discuția)
Datorie cesionata catre societate recuperari creante delia0286 delia0286 acum cativa ani(in 2006,2007 nu retin exact)am avut 2 abonamente concomitente la [FURNIZOR] incheiate pt o perioada de 2 ani.dupa aproximativ 1 an nu am mai ... (vezi toată discuția)