Forum Discuţii juridice Executare silită Notificare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Notificare executare silita

O cunostinta a facut un credit la [banca] in 2002 si o perioada nu a reusit sa plateasca ratele. Prin 2007 a avut posibilitatea sa plateasca, s-a dus la banca si a intrebat cat a ramas de plata si i s-a raspuns ca nu figureaza la ei cu nici o datorie. Ultima rata ar fi trebuit platita in 2007 in mod normal. Saptamana asta a primit prin intermediul a doi angajati de la [firma recuperari creante], o notificare de executare silita [editat] , departamentul recuperare creante. Se spune in notificare ca nu a respectat contractul semnat cu banca in 2004 si ca singura modalitate prin care poate evita executarea silita este sa revina cu o solutie de plata.
Am verificat numele persoanei la Judecatorie si nu figureaza cu vreo decizie de executare silita.
Puteti da un sfat, va rog?

gi-jane2, moderator
In temeiul disp decret nr 167/1958 termenul general de prescriptie este de 3 ani ;fata de data sumei mentionata de dvs,a intervenit prescriptia
Va multumesc mult tuturor!