Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Imputernicire pentru iesirea din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Imputernicire pentru iesirea din tara

Buna ziua,as dori sa aflu solutia unei probleme.
Plec din tara pentru 1 luna de zile,am avion din Budapesta la Roma,plec insotit de un copil care nu are 18 ani.Imputernicirea pentru a iesi din tara trebuie sa fie tradusa si in limba maghiara si italiana?
...ca sa nu aveti probleme deloc ..ar fi mai bine in ambele.
Nu este nevoie. Aveti nevoie de ea doar la vama romana.
Este vorba de o declaratie acord, nu de imputernicire sau procura. Si nu va trebuie tradusa. Insa trebuie sa specificati clar in acea declaratie persoana care va insoti copilul, durata exacta , tara sau tarile de destinatie, mijlocul d etransport, datele de identificare ale minorului cat si a persoanei cu care va calatori. Daca nu sunteti unul din parinti avezi nevoie si de cazier.