avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... executie vremelnica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

executie vremelnica

La hotararile cu executie vremelnica, este necesara investirea cu formula executorie? ex: cu privire la salarii.
Cel mai recent răspuns: Mihaela Enache , Avocat 12:00, 13 Noiembrie 2011
Executia vremelnica constituie o exceptie de la regula potrivit careia doar hotararile definitive pot fi executate.
Executia vremelnica poate fi de drep 848b13i t sau judecatoreasca.
Executia vremelnica de drept( art. 278 cod pr. civ.) opereaza atunci cand hotararea primei instante are ca obiect:
-plata salariilor sau a altor drepturi izvorate din raporturi juridice de munca, precum si a sumelor cuvenite, potrivit legii somerilor;
Executia vremelnica judecatoreasca este aceea incuviintata , la cerere, de catre instanta., adica, potrivit art 279 alin 1 cod pr. civ „ ori de cate ori va gasi de cuviinta ca masura este de trebuinta fata de temeinicia vadita a dreptului , cu starea de insolvabilitate a debitorului sau ca exista primejdie vadita in intarziere …”
Executia vremelnica judecatoreasca va putea fi incuviintata numai la cerere, doar cu privire la bunuri, in situatiile de exceptie prevazute de lege,cu plata eventuala a unei cautiuni de catre creditor.
Intrebarea mea era legata de investirea cu formula executorie, nu de incuviintare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neexecutarea hotararii judecatoresti leonora leonora Buna ziua. In urma unui litigiu de munca,am obtinut in luna oct.2011 o hotarare judecatoreasca,definitiva si executorie,prin care se dispune repunerea ... (vezi toată discuția)
Executare vremelinicã parțialã în cadrul unei acțiuni civile în daune Simona-Niculescu Simona-Niculescu În cadrul unei acțiuni civile în daune, am efectuat o expertiză tehnică construcții iar a aceasta a evidențiat necesitatea de a efectua ... (vezi toată discuția)
Pensie page page Buna ,o hotarare executorie mai trebuie investita? (vezi toată discuția)