Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort minori

buna seara! problema mea e mai neagra.
suntem casatoriti in Romania,dar locuim in spania.avem un copil,nascut acolo(cu pasaport individual,romanesc).din aprilie suntem separati,adica el nu mai locuieste in aceeasi casa(cumparata de noi,cu ipoteca),datorita abuzurilor fizice asupra mea si in urma unei hotarari judecatoresti,care prevede o interdictie de 500 metri si interzicerea oricarui tip de contact cu mine pe timp de 4 ani.
divortul s'a depus civil din sept 2010in spania,dar in urma procesui penal a intrat automat si acolo.timpul a trecut si nimic nu s'a miscat,in sensul ca a venit oct si eu divortata nu mai eram.asa ca in iulie am depus cerere de div in rom,este inregistrat divortul,avem pe 23 noiembrie, 1 infatisare.am facut cerere de inchidere a divortului in spania,cerere care nu s'a aprobat,datorita faptului ca sotul a cerut sa aiba loc acolo.asa ca merg in ambele parti.mi s'a comunicat ca atata timp cat eu locuiesc in spania,procesul nu o sa se inchida,asa ca m'au sfatuit sa vin in romania.
am luat copilul si am venit in romania,fara nici un acord din partea tatalui lui.
intrebarea mea e:poate sa ma acuze de rapire de minori?zic asta,deoarece el facuse o cerere la judecatoria de acolo sa mi se interzica iesirea din spania fara acordul lui,retragerea pasaportului minorului,fapt de care m'a informat avocatul meu de acolo si in care mi'a zis ca daca am posibilitea sa'l scot din tara pe minor,acum e momentul ,pana cand aceasta cerere nu v'a fi aprobata.fapt care l'am si facut,suntem in tara.
am venit la adresa mea din cartea de identitate,la casa parintilor mei,noi nu am avut un domiciliu aici in romania..v'a fi vreo problema?
la ce sa ma astept din partea lui?poate veni sa ceara copilul,are vreun drept? il poate lua?ce sa fac?sa stau la usa scolii 4 ore sa vad daca nu vine?sa'mi pun garda de corp,in caz ca vine si ma agreseaza fizic din nou?va rog sa ma ajutati sa gasesc o solutie.
va multumesc
referitor la abuzuri cu violenta,anuntati politia ,pentru el va da foarte urat in instanta la procesul din romania,...cu restul...aveti grija ...tot instanta rezolva celelalte probleme!!!
unul din vou trebuie sa ceara instantei incredintarea minorului urgent
faptul ca ati iesit din tara cu un copil cetatean spaniol(are cetatenia spaniola, nu-i asa?) este foarte posibil sa aveti anumite probleme cu autoritatile si sa va degradati imaginea in fata judecatorilor, prin actiunea intreprinsa.
nu are cetatenie spaniola.are pasaport romanesc.suntem in proces de div in romania,cum sa'l cer instantei sa mi-l incredinteze mie?in timpul procesului minorul nu trebuia sa stea la mama ,pana la o noua hotarare judecatoreasca? multumesc