Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! In urma divortului ,minorul ramane la mama ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! In urma divortului ,minorul ramane la mama . Ambii ...

Buna ziua!
In urma divortului ,minorul ramane la mama . Ambii au rezidenta in Spania si in prezent sunt in aceasta tara.Tatal este in Romania. Pasaportul minorului a expirat si este nevoie de acordul tatalui pentru eliberarea altui pasaport. Acesta nu vrea sa-l dea,asa cum s-a intamplat si prima oara,dupa divort.. In acest caz unde trebuie sa introduc o actiune in instanta pentru suplinirea acordului? In Spania sau in Romania?
Multumesc!
Buna ziua, ce cetatenie are minorul? Unde a avut loc divortul si incredintarea minorului?
Tot ceea ce priveste interesul minorului tine de tara de resedinta a acestuia, prin urmare instanta din Spania si nu domiciliul paratului.
Buna ziua! Copilul este cetatean roman,Minorul a fost incredintat mamei la rezidenta din Spania. Divortul a avut loc in Romania,Mama romanca. Mentionez ca minorul are nevoie de pasaport pentru a putea calatorii si in alta tara nu sa revina in Romania.
stefimit, utilizator
Buna ziua, daca resedinta minorului este in Spania, atunci instantele spaniole sunt competente sa solutioneze o astfel de cerere.
Va rog o dispozitie legala. La Consulatul din Spania mi s-a cerut o hotarare judecatoreasca ,cu privire la suplinire acord,emisa in Romania si nu in Spania.