avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,vreau sa-i fac copilului meu minor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,vreau sa-i fac copilului meu minor pasaport.Sunt divortata ...

Buna ziua,vreau sa-i fac copilului meu minor pasaport.Sunt divortata de tatal copilului,el e cetatean strain,eu cu copilul,romani.Cum trebuie redactata procura prin care tatal isi da acceptul pt pasaport?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:38, 22 Iunie 2021
Subsemnatul ...imputernicesc pe numita....să obțină pașaportul fiului nostru..... De redactarea efectivă se ocupa notarul. Stie ce are de facut.
Dacă minorul nu a mai avut pașaport pana acum, este necesara si o declarație ca e de acord ca minorul să posede pasaport individual.
Ultima modificare: Luni, 21 Iunie 2021
raluk0207, utilizator
este nevoie fie de o imputernicire pt depunere acte si ridicare pasaport, fie de o declaratie acord.

"Cererile pot fi formulate doar de către unul dintre părinţi atunci când este împuternicit de către celălalt părinte prin procură specială, autentificată în România de notarul public, iar în străinătate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, sau când există acordul scris al acestuia, autentificat în aceleaşi condiţii;"

Tatal cu.. datele lui , declar de proprie raspundere ca sunt de acord ca fiului meu... cu toate datele sa i se elibereze pasaport individual. aveti in link modele de declaratii.
[ link extern ]

In plus, va trebuie si o declaratie acord pt a putea calatori cu copilul, altfel, va uitati la pasaport.

cetateanul carui stat, e ? declaratiile trebuie date in fata notarului, apoi traduse si apostilate.

Ultima modificare: Marți, 22 Iunie 2021
gi-jane2, moderator
Este cetatean spaniol si ma gandesc sa faca la notar o imputernicire prin care sa ii pot face pasaport fiului.Acest document va fi facut in Spania si mi-l trimite sa il traduc si legalizez.Trebuie sa aiba si vreo apostila?De acord pt a calatori nu am nevoie pt ca in hotararea de divort se specifica faptul ca eu suplinesc acordul tatalui pentru a calatori timp de 3 ani in strainatate.

gi-jane2 a scris:

este nevoie fie de o imputernicire pt depunere acte si ridicare pasaport, fie de o declaratie acord.

"Cererile pot fi formulate doar de către unul dintre părinţi atunci când este împuternicit de către celălalt părinte prin procură specială, autentificată în România de notarul public, iar în străinătate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, sau când există acordul scris al acestuia, autentificat în aceleaşi condiţii;"

Tatal cu.. datele lui , declar de proprie raspundere ca sunt de acord ca fiului meu... cu toate datele sa i se elibereze pasaport individual. aveti in link modele de declaratii.
[ link extern ]

In plus, va trebuie si o declaratie acord pt a putea calatori cu copilul, altfel, va uitati la pasaport.

cetateanul carui stat, e ? declaratiile trebuie date in fata notarului, apoi traduse si apostilate.



pacat ca daca tot v-ati judecat pt suplinirea acordului pt calatorie nu ati cerut si suplinirea acordului pt pasaport.

el va da declaratia in spaniola la un notariat acolo si apoi se traduce si se legalizeaza, astea costa si se poate sa nu ii convina si sa nu va dea.
Ultima modificare: Marți, 22 Iunie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport minori maddallina_ maddallina_ buna ziua, am doi copii, unul de 3 ani si jumatate, iar celalalt de 10 luni. Sotul este plecat in Belgia si vreau sa merg cu copii la el. Pentru pasapoartele ... (vezi toată discuția)
Pasaport lorry10 lorry10 Buna ziua, as dori sa aflu conditiile pt eliberarea pasaportului pt fiul meu in varsta de opt ani.Am divortat de sotul meu,am castigat custodia copilului,am ... (vezi toată discuția)
Procuri facute in alta tara pentru iesirea copilului minor din tara Isabela_bv Isabela_bv Situatia este urmatoarea: copilul meu este in tara, la bunicii lui. Eu sunt stabilita intr-o tara iar tatal lui in alta tara. Doresc peste 2 luni sa aduc ... (vezi toată discuția)