Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul penalizari gresit???
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul penalizari gresit???

Buna seara ...am si eu un model de calcul la penalizari...spuneti-mi este corect???
De exemplu
Luna februarie 2010
Suma datorata 1415.92...data scadenta 1.02.2010 Suma achitata 200 Data achitarii 16.02.2010 suma penalizata 1415.92 Perioada penalizarii: 1.02.2010-16.02.2010 nr zile intarziere 16 penalizari 0.12% pe zi - 27.19
Suma datorata 1215.92 scadenta 17.02.2010 Suma achitata 106.40 Data achitarii 22.02.2010 Suma penalizata 1215.92 Perioada penalizarii 17.02.2010-22.02.2010 nr zile intarziere 6 penalizari:8.75
Suma datorata 1109.52 scadenta 23.02.2010 Suma achitata 200 Data achitarii 23.02.2010 Suma penalizata 1109.52 Perioada penalizarii 23.02.2010-23.02.2010 Nr zile intarziere 1 Penalizare 1.33
Suma datorata 909.52 Data scadenta 24.02.2010 Suma penalizata 909.52 Perioda penalizarii 24.02.2010-28.02.2010 Nr zile intarziere 5 Penalizare 5.46
Suma datorata 414.46 Scadenta 26.02.2010 Suma penalizata 414.46 Perioada penalizarii 26.02.2010-28.02.2010 Nr zile intarziere 3 Penalizare 1.49

Acuma vin cu intrebarile ... Ultima suma datorata cea de 414.46 este de fapt consumul din luna in curs.... in lege scrie ca penalizarile de percep pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata...in cazul meu scadent era pe 26....si totusi inclusiv din ultima zi in care mai puteam sa platesc mi-a perceput penalizari!!! nu trebuia sa-mi perceapa penalizari dupa 30 de zile de pe data de 26.02.2010
???

Rog frumos pe cineva sa ma ajute...cine stie cum se calculeaza penalizarile?? Am copii de la asociatie de cand m-au dat in judecata cu calculul penalizarilor...si tind sa cred ca acest calcul este facut gresit!!!

Va multumesc....
Penalizarile se aplica la 30 de zile de la scadenta. Deci dupa aprox. 50 zile de la afisare

Art. 49. - (1) Asociaţia de proprietari poate stabili un
sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă,
afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2 %
pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o
perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată,

fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-a aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile
asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de
maximum 20 de zile calendaristice.
asa ma gandeam si eu....si in acest caz ce ar trebui sa fac ??? unde ar trebui sa ma duk sa-mi verifice calculul la penalizari?? Problema este ca din 2005 se calculeaza la modul acesta si pana in 2011 cand mi-am achitat restanta integral am acumulat vreo 5500 lei restanta....
Adriantot, moderator
In termen de 10 zile de la afisarea listelor puteti depune contestatie la Presedintele asociatiei. Presedintele are obligatia legala sa va raspunda in termen de 7 zile.

Pentru penalizarile calculare ilegal in ultimii 3 ani ati putea sa ii recuperati cu o actiune in instanta.
Alexandru Munteanu, Avocat
AleSSyaa a scris:
Rog frumos pe cineva sa ma ajute...cine stie cum se calculeaza penalizarile?? Am copii de la asociatie de cand m-au dat in judecata cu calculul penalizarilor...si tind sa cred ca acest calcul este facut gresit!!!

Penalizarile se calculeaza conform sistemului propriu al asociatiei dumneavoastra, care a fost adoptat de comitetul executiv. Sistemul de aplicare a penalizarilor poate sa difere de la o asociatie la alta dar, asa cum s-a subliniat mai sus, trebuie sa respecte prevederile legale. In legislatie se pevad limite, termene, procente iar asociatia poate sa le aplice concret foarte diferit, dar in interiorul acestora.
Daca asociatia v-a dat in judecata, puteti solicita instantei sa desemneze un expert care sa recalculeze penalizarile. Acest expert merge la asociatie, verifica si intocmeste un raport de expertiza pe care-l depune la dosar si de care instanta va tine cont iar dumneavoastra o sa platiti atat cat decide instanta. Sigur ca o sa suportati, in avans onorariul expertului desemnat de instanta.
O prima greseala ce se observa la fiecare suma penalizata, asa cum le-ati prezentat in primul mesaj, se observa la numarul de zile.
Intre 1.02.2010-16.02.2010 nr zile intarziere este 15 si nu 16.
intre 17.02.2010-22.02.2010 nr zile intarziere este 5 si nu 6
Intre 23.02.2010-23.02.2010 nr zile intarziere este "zero" si nu 1
Intre 24.02.2010-28.02.2010 nr zile intarziere este 4 si nu 5
Intre 26.02.2010-28.02.2010 nr zile intarziere este 2 si nu 3
Sigur ca o zi de inatrziere inseamna o suma foarte mica si nu merita efortul financiar sa solicitati expertiza pentru asta, dar pot fi si alte erori de calcul.
Adriantot, moderator
Se intampla si un fenomen curios. Sunt foarte multi administratori, contabili , juristi care calculeaza penalitatile dupa ''defuncta'' HG 400 si, nu aplica Ord. 1969/2007.Si cel mai curios este ca presedintii si comitetele executive aproba ''ca primaru' '' asemenea ilegalitati. Cunosc un caz unde o asemenea aplicare a HG 400, i-a incarcat '' NOTA DE PLATA'' unui proprietar cu 400 lei . cardasia dintre contabila si jurist. Ambii aflati la a 4-a tinerete !!!!.Sfatul meu este sa platiti la timp , ori un angajament de plata dupa o discutie cu cei abilitati.