Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul penalizari gresit???
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul penalizari gresit???

Buna seara ...am si eu un model de calcul la penalizari...spuneti-mi este corect???
De exemplu
Luna februarie 2010
Suma datorata 1415.92...data scadenta 1.02.2010 Suma achitata 200 Data achitarii 16.02.2010 suma penalizata 1415.92 Perioada penalizarii: 1.02.2010-16.02.2010 nr zile intarziere 16 penalizari 0.12% pe zi - 27.19
Suma datorata 1215.92 scadenta 17.02.2010 Suma achitata 106.40 Data achitarii 22.02.2010 Suma penalizata 1215.92 Perioada penalizarii 17.02.2010-22.02.2010 nr zile intarziere 6 penalizari:8.75
Suma datorata 1109.52 scadenta 23.02.2010 Suma achitata 200 Data achitarii 23.02.2010 Suma penalizata 1109.52 Perioada penalizarii 23.02.2010-23.02.2010 Nr zile intarziere 1 Penalizare 1.33
Suma datorata 909.52 Data scadenta 24.02.2010 Suma penalizata 909.52 Perioda penalizarii 24.02.2010-28.02.2010 Nr zile intarziere 5 Penalizare 5.46
Suma datorata 414.46 Scadenta 26.02.2010 Suma penalizata 414.46 Perioada penalizarii 26.02.2010-28.02.2010 Nr zile intarziere 3 Penalizare 1.49

Acuma vin cu intrebarile ... Ultima suma datorata cea de 414.46 este de fapt consumul din luna in curs.... in lege scrie ca penalizarile de percep pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata...in cazul meu scadent era pe 26....si totusi inclusiv din ultima zi in care mai puteam sa platesc mi-a perceput penalizari!!! nu trebuia sa-mi perceapa penalizari dupa 30 de zile de pe data de 26.02.2010
???

Rog frumos pe cineva sa ma ajute...cine stie cum se calculeaza penalizarile?? Am copii de la asociatie de cand m-au dat in judecata cu calculul penalizarilor...si tind sa cred ca acest calcul este facut gresit!!!

Va multumesc....
~ Conținut șters la cerere ~
1. Penalizarile incasate intra in fondul de reparatii, nu se platesc facturi cu ei, adica nu in fondul de rulment.
2. Penalizarea incepe a se calcula dupa cele 30 de zile de gratie de la data scadenta. Atat! 3. Penalizarile de la furnizori ajung la 0,1% /zi, RADET, de exemplu, unde de fapt se inregistreaza cele mai multe cazuri de penalizari ale asociatiilor.
4. Comparatia cu alte blocuri este inutila intrucat consumurile din fiecare bloc sunt specifice, iar variabilele nenumarate. Nu se compara mere cu pere.
elga50, moderator
dar spre exemplu daca mie luna asta imi vine intretinerea 200 lei dar din urma mai am restanta 1500 lei ... eu daca ma duk sa achit la asociatie ei din ce imi scad din restnta sau din intretinerea pe luna respectiva?

in cazul meu...in acesti 6 ani de cand mi-au perceput penalizari eu nu am avut restanta mai mare de 3000 lei dar totusi penalizarile mele sunt de 5600 lei... nu inteleg de ce penalizarile sunt cu mult mai mari decat restanta pe care am avut-o...acuma sunt la zi cu platile dar am ramas cu penalizarile astea de 5600 lei...
ma uitam ca totusi la alte asociatii de locatari administratorul propunea restantierilor un grafic dupa care sa plateasca si daca il respectau le reduceau la jumatate penalizarile....dar totusi la noi desi am avut o situatie materiala precara in perioada in care am acumulat penalizarile...(mama muncea pe 500 lei si avea de tinut 2 fete la scoala ) ei nu au stiut decat sa ne calculeze penalizari cu duiumul... macar de le calculau corect... :( dar acum sunt tot mai sigura ca suma asta de 5600 lei este pur si simplu "umflata"
Nu va putem lamuri asupra acestei sume deoarece calculul penalizarilor presupune sa ai toate informatiile in fata. Noi v-am spus principiile de baza in calculul acestora.

In privinta obiceiurilor din alte asociatii, nu exista o regula fixa in reconsiderarea penalizarilor. Unii mai scad din penalizari, altii nu, avand in vedere diverse conditii de achitare a principalului, asa cum se hotaraste in asociatie.
@AleSSyaa
Daca aveti intretinerea curenta 200 lei si restante 1500 lei, orice suma o platiti ar trebui sa se scada in ordinea vechimii, legal, normal si nu va afecteaza cu nimic. Important este ca dv sa platiti luna de luna o suma mai mare decat cota lunara ca sa se vada o scadere a debitului.
Faptul ca de fiecare data cand ati platit, v-au scazut debitul, restantele la intretinere si nu v-au scazut din penalizari, a dus la situatia de a avea acum doar penalizarile restante. Aceasta este in favoarea dumneavoastra, asociatia v-a ajutat sa ajungeti mai repede la zi cu aceste debite. Este avantajos pentru dv deoarece acum acele penalizari nu mai cresc si-o sa le achitati treptat. Daca acum in loc de 5600 lei penalizari figurati pe liste cu 2800 restante si 2800 penalizari, acele restante va aduceau in continuare, zi de zi, alte penalizari.
Asociatia v-a ajutat in felul acesta, chiar daca legal ar fi trebuit sa va scada proportional, egal atat din debite cat si din penalizari.