Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul penalizari gresit???
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul penalizari gresit???

Buna seara ...am si eu un model de calcul la penalizari...spuneti-mi este corect???
De exemplu
Luna februarie 2010
Suma datorata 1415.92...data scadenta 1.02.2010 Suma achitata 200 Data achitarii 16.02.2010 suma penalizata 1415.92 Perioada penalizarii: 1.02.2010-16.02.2010 nr zile intarziere 16 penalizari 0.12% pe zi - 27.19
Suma datorata 1215.92 scadenta 17.02.2010 Suma achitata 106.40 Data achitarii 22.02.2010 Suma penalizata 1215.92 Perioada penalizarii 17.02.2010-22.02.2010 nr zile intarziere 6 penalizari:8.75
Suma datorata 1109.52 scadenta 23.02.2010 Suma achitata 200 Data achitarii 23.02.2010 Suma penalizata 1109.52 Perioada penalizarii 23.02.2010-23.02.2010 Nr zile intarziere 1 Penalizare 1.33
Suma datorata 909.52 Data scadenta 24.02.2010 Suma penalizata 909.52 Perioda penalizarii 24.02.2010-28.02.2010 Nr zile intarziere 5 Penalizare 5.46
Suma datorata 414.46 Scadenta 26.02.2010 Suma penalizata 414.46 Perioada penalizarii 26.02.2010-28.02.2010 Nr zile intarziere 3 Penalizare 1.49

Acuma vin cu intrebarile ... Ultima suma datorata cea de 414.46 este de fapt consumul din luna in curs.... in lege scrie ca penalizarile de percep pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata...in cazul meu scadent era pe 26....si totusi inclusiv din ultima zi in care mai puteam sa platesc mi-a perceput penalizari!!! nu trebuia sa-mi perceapa penalizari dupa 30 de zile de pe data de 26.02.2010
???

Rog frumos pe cineva sa ma ajute...cine stie cum se calculeaza penalizarile?? Am copii de la asociatie de cand m-au dat in judecata cu calculul penalizarilor...si tind sa cred ca acest calcul este facut gresit!!!

Va multumesc....
aveti mare dreptate...cel putin la noi locatarii habar nu au ce drepturi si ce oligatii au...la noi administratorul la nici o adunare generala nu a stiut sa aduca legea si sa vorbeasca conform acesteia...la noi pur si simplu in orice se incalca legea....de la calculul penalitatilor pana la plata salariilor care la femeia de servici se fac pe persoana si pentru administrator pe cota indiviza...problema cea mai mare este ca nici macar nu vrea sa recunoasca faptul ca incalca legea...i-am pus legea in fata si tot nu l-a interesat...mi-a zis doar ca are si el legea...si ca nu trebuie sa i-o arat eu... cu vorba buna pur si simplu nu merge... nu sunt genu care sa ma cert cu oamenii dar pur si simplu in acest caz nu mai stiu ce sa fac...de plouat imi ploua in casa...de platit penalitati ar trebui sa platesc cu duiumul...pierderile le repartizeaza si alea ed aiurea...afara din pod n-au dat ...desi este proprietate comuna...in judecata ne-au dat....mai nou si pentru penalizari...e foarte complicat!!
buna seara din nou...mai am o nelamurire....in cazul in care sa zik ca nu am achitat cheltuielile la intretinere pe luna septembrie....nici dupa alea 30 de zile de la data scadenta....cand mi se calculeaza penalizari ...aceste calcule se fac inclusiv pentru zilele cuprinse intre data scadentei si alea 30 de zile ?? sau se calculeaza pentru zilele de dupa acele 30 de zile?
multumesc
@AleSSyaa
ex:
data afisare lista........15.09
data scadenta............05.10 ( 20 de zile sau mai putin daca a hotarat ad. gen.)
30 zile........................04.11
data de penalizare.....05.11
am inteles...am intrebat pentru ca la noi nu calculeaza asha...ei calculeaza penalizari inca de pe 05.10 ( din exemplul d-voastra)
va multumesc frumos!!
Uitati-va in contractele furnizorilor sau mai usor pentru oricine este sa citeasca ceea ce scrie pe factura de energie electrica, de exemplu:
- data emiterii 26.09.2011
- data scadentei 11.10.2011 (adica dupa 15 zile)
- neachitarea facturii duce la calculare penalizarilor dupa 45 de zile de la data emiterii
- penalizarile se percep incepand cu prima zi dupa scadenta (adica din ziua a 16-cea de la emiterea facturii), in cazul depasirii celor 45 de zile.

In asociatia noastra am adopatat un sistem de penalizari care respecta legislatia dar si modul de aplicare a penalizarilor de catre furnizori si pe exemplul dat im mesajul de mai sus calculele arata cam asa:
data afisare lista........15.09
data scadenta............05.10 ( 20 de zile sau mai putin daca a hotarat ad. gen.)
30 zile........................04.11
data de penalizare.....06.10
Am evidentiat diferenta. Pentru cei care platesc in interiorul termenului de 50 de zile (deci pana la 04.11) nu se calculeaza penalizari.
Pentru cei care nu platesc in cele 50 de zile (pana pe 04.11), se calculeaza penalizari pentru fiecare zi de intarziere incepand cu 06.10 (prima zi dupa scadenta afisata pe lista de plata, adica dupa 15 zile) pana la data de 15.11, data afisarii listei pe octombrie.
Observati ca pe data de 15.10 cand s-a afisat lista pe septembrie, in exemplul nostru, restantierul care nu a achitat lista afisata pe 15.09, figureaza pe lista cu restanta dar fara penalizari, pentru ca nu au trecut cele 50 de zile.
Adriantot, moderator