avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datoria defunctului...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datoria defunctului...

buna ziua, daca o persoana are credit la banca si decedeaza, banca se poate indrepta asupra sotului supravietuitor si sa-l oblige sa plateasca?multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 15:11, 13 Noiembrie 2011
Da,banca se poate indrepta contra sotului supravietuitor in vederea recuperarii creantei.
Ultima modificare: Duminică, 13 Noiembrie 2011
andymaurul, utilizator
da, daca a fost contractat imprumutul impreuna, sau comporta supra unui bun este comun.( credit ipotecar)

nu, daca era bun propriu al sotului decedat, iar sotul supravietuitor declara la notariat ca nu accepta mostenirea.
av.antoanelageaman a scris:

da, daca a fost contractat imprumutul impreuna, sau comporta supra unui bun este comun.( credit ipotecar)

nu, daca era bun propriu al sotului decedat, iar sotul supravietuitor declara la notariat ca nu accepta mostenirea.


Si daca nu accepta mostenirea nici un mostenitor,ce se intampla cu aceasta mostenire?
O mosteneste statul sub beneficiu de inventar. Daca activul nu acopera pasivul atunci datoria intra la pierderi.
Ultima modificare: Duminică, 13 Noiembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Alex_Munteanu a scris:

O mosteneste statul sub beneficiu de inventar. Daca activul nu acopera pasivul atunci datoria intra la pierderi.


Deci,cu acordul dvs.si al colegei antoanela,cred ca ar trebui sa aratam aceasta varianta in finalitatea pe care legiuitorul a prevazut-o in textul de lege.In opinia mea nu este o varianta fericita pentru utilizator.
Ultima modificare: Duminică, 13 Noiembrie 2011
andymaurul, utilizator

Alte discuții în legătură

Mostenire si garantii bancare OAIDA-ANETA OAIDA-ANETA In cazul in care sotul decedeaza si are credite bancare , iar sotia supravituitoare nu are proprietati care ar putea fi executate (nici impreuna nu au avut ... (vezi toată discuția)
Mostenirea unei datorii in urma unui deces janiela janiela Buna ziua cui citeste! Sper sa am puteti ajuta cu o informatie, ar isemna enorm... Va scriu in legatira cu decesul tatalui mei (29 sept 2011). Acesta avea in ... (vezi toată discuția)
Mostenire datorii popcml popcml dupa moartea sotului, sotul supravietuip\\tor mosteneste si creditele facute de acesta, adica preia plata lor? Sau in cazul in care in momentul in care a ... (vezi toată discuția)