Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datoria defunctului...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datoria defunctului...

buna ziua, daca o persoana are credit la banca si decedeaza, banca se poate indrepta asupra sotului supravietuitor si sa-l oblige sa plateasca?multumesc anticipat.
Da,banca se poate indrepta contra sotului supravietuitor in vederea recuperarii creantei.
andymaurul, utilizator
da, daca a fost contractat imprumutul impreuna, sau comporta supra unui bun este comun.( credit ipotecar)

nu, daca era bun propriu al sotului decedat, iar sotul supravietuitor declara la notariat ca nu accepta mostenirea.
av.antoanelageaman a scris:

da, daca a fost contractat imprumutul impreuna, sau comporta supra unui bun este comun.( credit ipotecar)

nu, daca era bun propriu al sotului decedat, iar sotul supravietuitor declara la notariat ca nu accepta mostenirea.

Si daca nu accepta mostenirea nici un mostenitor,ce se intampla cu aceasta mostenire?
O mosteneste statul sub beneficiu de inventar. Daca activul nu acopera pasivul atunci datoria intra la pierderi.
Alexandru Munteanu, Avocat
Alex_Munteanu a scris:

O mosteneste statul sub beneficiu de inventar. Daca activul nu acopera pasivul atunci datoria intra la pierderi.

Deci,cu acordul dvs.si al colegei antoanela,cred ca ar trebui sa aratam aceasta varianta in finalitatea pe care legiuitorul a prevazut-o in textul de lege.In opinia mea nu este o varianta fericita pentru utilizator.
andymaurul, utilizator