Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire datorii

dupa moartea sotului, sotul supravietuiptor mosteneste si creditele facute de acesta, adica preia plata lor? Sau in cazul in care in momentul in care a facut creditul banca l-a pus sa plateasca si o asgurare de viata , plateste asigurarea?
Daca a fost facuta o asigurare de viate trebuie vazuta care sunt conditiile prevazute in aceea asigurare.
Iar cat priveste mostenirea, prin acceptarea acesteia primiti si activul (bunurile) si pasivul (datoriile).
buna seara!
polita de asigurare oricum este cesionata oricum bancii creditoare, deci banca creditoare ar putea sa se indrepte direct catre societatea de asigurare pt a plati polita.
da acceptarea pur si simpla a mostenirii produce confuziunea de patrimonii, intre patrimoniul defunctului si al mostenitorului.
aceasta inseman ca daca datoriile defunctului ar fi mai mari decat acivul succesoral, mostenitorul acceptant raspunde si cu bunurile proprii.
daca in schimb accepta succesiunea sub beneficiu de inventar, atunci nu se mai produce confuziunea de patrimonii, iar mostenitorul raspunde doar in limita activului de pasiv.