Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce regim matrimonial trebuie ales cand unul dintre ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce regim matrimonial trebuie ales cand unul dintre soti are imprumuturi

In cazul in care unul din viitorii soti are mai multe imprumuturi la banci si are o meserie mai riscanta,ce regim matrimonial trebuie ales pentru ca celalalt sot sa nu achite imprumuturile in caz de deces.
in caz de deces al sotului care are imprumuturi ,se solicita asigurarea de viata.
orice credit catre persoane fizice , beneficiaza de o astfel de asigurare .
ContSters324606, utilizator
Nu toti debitorii au incheiat asigurari si nu in toate cazurile asiguratorii despagubesc.
Cel al separatiei de bunuri ar fi potrivit, iar bunurile ce le veti cumpara sa le cumparati in nume propriu ca sa nu va ramana prea multe de mostenit. Daca decedeaza inaintea dvs, ori renuntati la mostenire, ori daca veti accepta, oricum platiti numai cu bunurile mostenite sau in limita valorii lor.
Larisa05 a scris:

ce regim matrimonial trebuie ales pentru ca celalalt sot sa nu achite imprumuturile in caz de deces?

Nu exista o legatura intre partea I si partea finala a acestei intrebari.

Sau, mai sugestiv exprimat, e ca si cum ne-am intreba: ce haina ar trebui sa alegem ...ca sa nu cada frunza ingalbenita din copac cand se isca vantul de toamna. :)

Putem alege ceea ce ni se potriveste ...dar din alte motive.

Fiindca, indiferent de regimul matrimonial ales, sotul supravietuitor il mosteneste pe sotul decedat. (daca vrea, bineinteles, fiindca nu e nimeni obligat sa accepte o mostenire ce i se cuvine). Iar mostenirea inseamna transmiterea patrimoniului (activ si pasiv) persoanei fizice decedate catre una sau mai multe persoane in fiinta (mostenitorii).

Datoriile sunt ale viitorului sot si raman ale lui, daca nu cumva va vine ideea (mira-m-as, fata de modul in care ati formulat intrebarea) sa le includeti in comunitatea conventionala din te-miri-ce motiv (cum ar fi, spre pilda, legatura lor cu un bun al viitorului sot, bun pe care ati dori, de asemenea, sa-l includeti in comunitate).

Dar chiar ale lui fiind, tot veti avea ceva de platit din ele daca, in calitate de sotie supravietuitoare, veti vrea ceva din averea lui. Iar aceasta vrere ar putea sa depinda de rezultatul scaderii (activ - pasiv) ce se va face in clipa mortii.

In aceasta materie va putem ajuta cu ... variate scenarii (oricum mai lungi decat o pagina de forum). Dupa cate puteti observa, ecuatia contine o mare necunoscuta - clipa mortii pe care o cunoaste doar ...tanti aceea cu unealta agricola (coasa).
romascanu, moderator