avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune. Un raspuns urgent, va rog!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune. Un raspuns urgent, va rog!

Buna ziua. Este vorba de o mostenire, care nu stiu cui ii revine.
Decedatul nu are copii, are in schimb un frate si doi nepoti din partea altui frate care e decedat si el. Cui ii revine mostenirea?
Nepotii din partea fratelui decedat sustin ca lor le revine totul. Dar fratele in viata
? Nu se tine cont si de el?
Va rog sa imi raspundeti, ca maine sa stiu ce pozitie sa adopt.
Multumiri.
Cel mai recent răspuns: Adriana Olteanu , Avocat 17:12, 13 Noiembrie 2011
mostenirea se imparte intre fratele ramas in viata si cei doi nepoti care urca in locul tatalui lor care a decedat
Jumatate la fratele in viata si jumatate la cei doi nepoti.
Cand s-a produsx decesul? Exista neintelegeri intre mostenitorii cu vocatie?(fratele si cei 2 nepoti).
Multumesc. Decesul s-a produs acum 3 zile. Da, exista unele neintelegeri, care nu stiu cum vor fi solutionate, mai ales ca e vorba de o mostenire de ordin imobiliar(casa+terenuri). Cum se stabileste valoarea? Si cum se face impartirea (in conditiile in care toti vor casa?)
In cazul in care mostenitorii nu se inteleg pe cale amiabila, vor trebui sa mearga in justitie.
Valoarea bunurilor se va stabili in urma unor expertize care vor fi efectuate in proces. Bunurile vor fi impartite in loturi, de valori aproxinativ egale, care vor fi atribuite mostenitorilor in functie de cine exercita posesia, optiunea lor cu privire la atribuirea bunurilor. Daca loturile nu au valori egale, se vor stabili care sunt mostenitorii care au de platit sulte celorlalti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impartire bunuri inca din timpul vietii. alice.elena60 alice.elena60 Buna seara. Va rog frumos un sfat! Mama singura proprietara a unui apartament dobandit prin cumparare ( la momentul cumpararii era singura asa cum este si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! este vorba despre o mostenire: se doreste succesiunea ... stefimit stefimit Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste succesiunea dupa parintii decedati.Am fost 4 frati 1.Tatal decedat in urma cu 10 ani . Nu s-a efectuat ... (vezi toată discuția)
Cum se imparte corect averea dupa moarte Riciu16.13 Riciu16.13 Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:un imobil(o casa) cui ii ramane dupa moartea prorietrilor(sot,sotie fara copii),avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)