avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Decizie de plata CAS dupa 6 ani
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Decizie de plata CAS dupa 6 ani

Buna tuturora am si eu o intrebare caci din ce stiu mai mult cu atita inteleg mai putin.In perioada 2001-2004 am avut un PFA la finele anului 2004 am inchis cu plata pentru tot ce era.Luna trecuta primesc o scrisoare ca multi alti caci sunt dator catre CAS 800lei si tot atita penalitati.Sunt de acord sa platesc ce e de plata fara penalitati dar cred ca nu se poate,dar ani astea se vor stie la pensie in cazul ca voi ajunge??Din ce am citit pe forum se pare ca in cazul meu ne e valabila prescriera faptei dupa 5 ani,in decembrie find 6 ani,nu ma incadrez nici la art9 din OG30/2011 prin care,in caz de plata pina la finele anului se sterg penalitatile.Intrebarea mea este daca ani aceia se vor sti la pensie si cum as putea sa nu platesc penalitatile???Datoria am platito caci miau facut oprire pe salar si pe luna ce vine voi cere ca salaru sa nu fie pus pe card IN SPERANTA UNUI RASPUNS FAVORABIL VA DORESC O ZI BUNA
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 09:51, 10 Decembrie 2011
Cand s-a primit decizia de impunere si pentru ce perioada, numai asa se poate discuta despre prescriptie si când s-a primit titlu executoriu .
Procedati foarte bine s-a nu primiti salarul pe card pana se clarifica situatia
Decizia de inpunere a fost emisa in data de 11octombrie 2011 si titlu executoriu pe data de 13 decembrie 2006 pentru perioada martie2001-decembrie2004 mentionez ca in perioada martie2004 decembrie2004 am fost angajat cu carte de munca presupun ca este irelevant,din ce am citit pe forum daca ai pfa si esti si angajat se face oprire pentru CASS din ambele parti
Ultima modificare: Luni, 14 Noiembrie 2011
josca, utilizator
Este o problema primul act in cadrul stabilirii unei obligatii de natura unei creante bugetare este decizia de impunere si ulterior titul executoriu care are ca temei decizia de impunere neachitată/contestata etc in termen sau orice act de impunere fiscala.

Atunci cum se poate sa primiti titlu in anul 2006 si decizia de impunere in 11 octombrie 2011 e aberant .
Revin cu o corectare:pe data de 11octombrie 2011scrisoarea pe care am primito are urmatorul titlu:ADRESA DE INFIINTARE A POPRIRII ASUPRA DISPONIBILITATILOR BANESTI eu inteleg ca e acelas lucru cu DECIZIA DE INPUNERE dar poate sa ni fie acelas lucru sincer termeni astea ma depases O ZI BUNA
Nu este acelasi lucru, daca puteti specificati cand s-a primit decizia de impunere, asta daca s-a primit acest act .

Alte discuții în legătură

Decizie de impunere plata cas pentru venituri din chirii teodora77 teodora77 Buna ziua, din 2004 am inchiriat un spatiu comercial pentru care am platit anual impozit pe venit din cedarea folosintei bunurilor. Azi am primit pe ... (vezi toată discuția)
Datorii catre cas victor12 victor12 daca platesc intreaga suma datorata catre cas beneficiez de scutirea de majorari,?eu am un iintreprindere familiala:( (vezi toată discuția)
Se poate pune oprire pe salariu de către un executor dacă eu am conturile blocate de finanțele locale și nu am putut plăti rata Ionut.ristea Ionut.ristea Buna ziua Mi s au blocat conturile bancare și nu am mai putut plăti un card de descoperire , asta s a întâmplat in Februarie și luna aceasta am primit ... (vezi toată discuția)