Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal 2011
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal 2011

Buna seara, as avea o nelamurire legata de codul penal. Am auzit ca un nou cod penal a fost elaborat insa inca nu intra in vigoare. Pe cand va intra si de ce se tot amana? O alta intrebare: noul cod se va putea aplica si pentru cei condamnati si arestati inainte ca acesta sa intre in vigoare?
Buna dimineata,

1. Codul Penal a fost elaborat, dar va intra in vigoare cel mai probail anul viitor.
2. In cazul intrarii in vigoare ulterior pronuntarii condamnarii si ramanerii definitive a hotararii, cei condamnati vor beneficia de aplicabilitatea legii penale care este mai favorabila in acel moment.

Cum intrati la sectiunea de "Drept penal - probleme serioase cu dreptul", primul topic deschis se intituleaza "VEZI data intrarii in vigoare a Noului Cod penal" tocmai pt a nu se mai deschide zilnic astfel de topicuri. Va invit sa cititi acolo tot ce va intereseaza si sa puneti intrebari daca mai aveti nelamuriri.
ContSters178374, utilizator
Va multumesc frumos pt raspuns!