Forum Discuţii juridice Executare silită recuperare onorariu executor
Discuție deschisă în Executare silită

recuperare onorariu executor

In urma unui proces cu Casa de Pensii si fabrica la care a lucrat tatal meu a castigat o suma de bani . A asteptat cateva luni urmand toate procedurile de a-si recupera banii dupa care s-a adresat unui executor judecatoresc . I-a platit acestuia suma ceruta pentru executare , insa intre timp datornicii s-au conformat si i-au depus tatalui meu suma de bani datorata . Problema este cum se recupereza suma de bani platita executorului . Va multumesc !
se recupereaza de la debitor deoarece au platit dupa initializarea procedurii executarii. se poate recupera continuind procedura de executare inceputa, insa obiectul ei va fi doar suma reprezentind cheltuielile de executare.
Multumesc !
Intrebare: daca se perima executarea silita, adica au trecut mai mult de 6 luni de la ultima somatie sau alt inscris legat de executare si platesc suma datorata, mai platesc si cheltuieli de executare silita? Pt ca, in fond, executorul nu si-a indeplinit obligatiile de a urmari efectuarea executarii sau recuperarii sumelor de la debitor. Corect?