Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general scoatere produs
Discuție deschisă în Contabilitate în general

scoatere produs

Care este prcedura de scoatere din magazia unei institutii publice a unui produs?
(carts toner, dosare, hirtie etc)
Act normativ.
Multumesc!
Orice consumabil achizitionat la magazie de materiale se elibereaza in baza unui referat de necesitate. Se intocmeste Bon de consum de catre gestionar la eliberarea bunului din magazie. ( in cazul dvs cont 302 - materiale consumabile)
Inregistrarea contabila : 604 - 302

Act normatic : Ordinul 1917/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea contabilitatii institutiilor publice, Planul de conturi pentru institutiile publice si instructiunile de aplicare a acestuia - anexa la acest ordin sunt normele metodologice - publicat in M.O.1186 din data de 29 decembrie 2005.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Contabilitatea la institutiile publice se tine in partida simpla, nu dubla @carmen01011958.

Ca o paranteza:
In cazul contabilitatii in partida dubla inregistrarea corecta ar fi nu 604 =302, ci 6028=3028.
De ce cheltuieli nestocate? Sunt consumabile.
Gabrielle Monique a scris:

Contabilitatea la institutiile publice se tine in partida simpla, nu dubla @carmen01011958.

Unde este precizat asa ceva?

Art 1 din Legea contabilitatii:
"(2) Institutiile publice, asociatiile si celelalte persoane juridice cu si fara scop patrimonial au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea financiara."

contabilitatea se tine la institutii publice in partida dubla, avind insa un plan de conturi diferit de soc comerciale. OMFP 2169/2009.
t.simona, utilizator