Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare

Poate fi întabulat un imobil construit pe terenul altuia în baza unui contract de închiriere de 20 ani.Construcţia s-a făcut cu acordul proprietarului.
da, se poate intabula atat timp cat aveti acte de proprietate, schite cadastrale si toate taxele platite. daca aveti si acordul proprietarului toata procedura este mai facila.
teoretic in baza contractului de inchiriere dvs justificati o superficie asupra terenului si aveti drept de trecere pana la drumul public, totusi, daca registratorii de carte funciara nu va vor intabula dreptul de proprietate asupra casei (impreuna cu notarea implicita unui drept de superficie asupra terenului de sub casa) aveti varianta constituirii unei superficii si a unei servituti de trecere in mod conventional.