Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate

Buna ziua,
am urmatoarea speta: am avut un partaj succesoral-judiciar in care s-a dat o hotarare jud, def , irev si executorie, a fost impartit un teren de 32 m latime la strada in 3 loturi egale ca latime (pt trei categorii de mostenitori).Lotul 1 s-a si vandut deja,lotul 2 imi revine mie ( o suprafata de teren de 400 mp plus o casa cu trei camere si hol).Problema este caci, casa este partial pe lotul 3 cca 4 iar 1 metru este la mine pe lotul meu.Pe lotul 3 sunt 5 mostenitori ,si noi am fost pe lotul 2 tot 5 mostenitori dar fratii mei au renuntat si am facut un partaj voluntar in instanta si am ramas singurul most,am hot def si irev).De la 2 most de la lotul 3 am cumparat prin notar cota lor indiviza printr-o procura prin care imi vand cota lor si ma imputernicesc sa fac cadastrul si cartea funciara ca sa pot definitva contractul de vanzare cumparare. Ce pot face pe mai departe ?? Superficie ? Servitute ?? Pot cere ceilalti 3 accesiunea imobiliara ???
nu se intelege prea bine asa cum descrieti. sa inteleg ca din mostenirea care a mai ramas, ati cumparat partile fratilor dvs si cateva parti - 2 din lotul lipit cu al dvs si au ramas 3 mostenitori care nu v-au vandut partile lor.
mai intai trebuie sa faceti iesirea din indiviziune. mare atentie ca pe lotul acela nu sunteti majoritar ca sa puteti cere atribuirea imobilului catre dvs si despagubirea mostenitorilor ramasi...asa ca porniti la drum neaparat cu un avocat.