avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1944 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociati , administartori si salariati ai SRL-ului ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociati , administartori si salariati ai SRL-ului propriu

Buna Ziua
Vreau sa stiu daca 3 asociati ai unui SRL pot sa fie in acelasi timp si administratori si salariati la propriul SRL?

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: cristina_kriki2003 , utilizator 15:38, 14 Noiembrie 2011
Da. Administratori pot fi prin actele constitutive ale firmei, pentru care nu se primeste nici o retributie, iar angajati pot fi prin contractele de munca.
Va multumesc
Imi puteti spune in baza carei legi un administartor ( asociat ) al uni SRL poate sa fie salariat propriu?

VA multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrator srl unic asociat sweetanny sweetanny Buna ziua, Vreau sa fac un srl cu unic asociat in care eu voi fi asociatul unic. Voi numi in statut un administrator unic dar care se afla in alta ... (vezi toată discuția)
Actionar unic, administrator si salariat in acelasi timp la srl mdutan mdutan Buna ziua, Intentionez sa imi deschid in SRL in perioada urmatoare si nu reusesc sa ma lamuresc cu privire la urmatorul aspect: Fiind actionar unic si ... (vezi toată discuția)
Srl medical Alina24ph Alina24ph Buna ziua!Sunt medic si in urma cu cateva luni am hotarat sa infiintez un cabinet medical care furnizeaza servicii de asistenta medicala primara (medicina de ... (vezi toată discuția)