Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort - pierdere drept de proprietate?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort - pierdere drept de proprietate?

Sunt casatorit din anul 2004. Am locuinta mea cumparata ianainte de casatorie (in anul 2000). Am un copil nascut in anul 2006. Toti trei (sotia, eu si copilul nosru) locuim in casa mea. Vreau sa divortez de sotie.
Ea ma ameninta ca daca divortez de ea o sa-mi ia casa. Motiveaza ca o sa ramana copilul la ea si eu voi fi cel care trebuie sa plece din casa pentru ca nu o sa mai am nici un drept dupa noul cod civil (zice ea)

Este posibil sa-mi pierd casa daca divortez, in conditiile in care aceasta casa este numai a mea(sunt unic proprietar). Cand am cumparat-o nici n-o cunosteam pe sotia mea.

Ce trebuie sa fac?
Va multumesc frumos
Sotia nu are nici un drept de proprietate asupra imobilului. Noul Cod Civil de fapt o dezavantajeaza , stabilind ca autoritatea parinteasca se exercita in comun (custodie comuna).
Alexandru Munteanu, Avocat
Nu trebuie sa faceti nimic, casa este bunul Dvs. propriu, iar sotia nu are drept de proprietate.
Corect, sotia nu are drept de proprietate. Ar trebui sa contactati un avocat si sa porniti divortul daca asta va doriti.