avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura

Am emis doua facturi cu acelasi numar.Am uitat sa trec in facturier si am dat un nr. de factura la o firma, pe urma am completat o factura pe numarul dat la alta firma
Ce pot sa fac sa nu am probleme ? Va rog sa ma ajutati.
P.S. Firmele sunt din judete diferite si plata a fost facuta una pe 21.10. 20011 alta pe 7.11. 2011.
Cel mai recent răspuns: calinel , utilizator 11:07, 15 Noiembrie 2011
Cum ati uitat sa treceti in facturier? Nu aveati exemplarul verde ramas in carnet?
In momentul achizitionarii tipizatelor regula este ca acestea sa fie inseriate si numerotate.

Rugati unul don beneficiari sa scrie cifra 1 la sfarsit, de ex. numarul XXXX, va deveni XXXX1. Dar in regula nu este, va spun ca sa nu ziceti ca nu v-am avertizat.. Cel mai corect ar fi sa va returneze factura si sa emiteti una noua.

Nu mai lasati formularele nenumerotate. Veti avea mari probleme in cazul unui control. Decizie pentru plaja de numere si pentru persoana care raspunde de alocarea plajei anuale de numere pentru aceste tipizate aveti?
Am dat numarul inainte ca sa-mi faca plata, de asta am uitat.URMA sa sa o scriu a doua zi si am uitat .El a facut plaTA SI CAND A VENIT, SA-I DAU FACTURA MI-AM DAT SEAMA.Imi poate returna fa ctura chiar daca a facut plata?
Amandoua firme au facut plata.Eu m-am gandit sa emit o factura de pe net cu acelasi nimar si sa scriu in registru despre aceasta eroare.E posibil ?
Nu emiteti facura de pe net.
Eu zic sa rugati pe unul din ei sa mai adauge cifra 1 la sfarsit, Si sa inregistreze corectia si in contabilitate, pentru a nu se crea difernte in declaratia 394, daca sunteti platitor de TVA.

Faceti un referat prin care explicati ca abia la compleatrea facturii ati observat inregistrarea a doua facturi cu acelasi numar, si precizati ca uneia dintre ele, cea eliberata catre...are cifra 1 in plus la numerotare pentru a putea fi distinct evidentiate.
multumesc! CRED CA ASA VOI FACE.Daca fac asa la un eventual control nu voi avea probleme?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi in format electronic tony123 tony123 Buna ziua! Am si eu cateva intrebari: suntem o firma de distributie marfa, avem facturi din acelea la km si am vrea sa ne facem munca mai usoara scotand ... (vezi toată discuția)
Numerotarea facturilor Iuliana Diaconu Iuliana Diaconu La firma la care lucrez avem un furnizor care nu a respetat numerotarea facturilor in ordine cronologica . #-oCe implicatii poate aibe asupra firmei? Va rog sa ... (vezi toată discuția)
Chitante pfa - numerotare rebecagroza rebecagroza am urmatorarea situatie: chitantier neinseriat cu 50 file chitante pe 20111-48,raman 2 file cum se face numeroarea mai departe?se incepe cu 1/2012? va ... (vezi toată discuția)