avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Neclaritati perioada contractuala la abonament de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Neclaritati perioada contractuala la abonament de telefonie mobila

As vrea sa prezint situatia in care ma aflu cu contractul de abonament la o firma de telefonie mobila in speranta ca cineva ma poate "lumina" pentru a sti cum sa procedez ca sa reziliez contractul.
In luna septembrie 2009 fiind nemultumit de beneficiile abonamentului pe care il detineam am solicitat firmei de telefonie sa-mi faca o oferta care contina mai multe beneficii(minute nationale mai multe, minute internationale, sms-uri nationale) pentru acelasi tarif pe care il plateam la acea vreme sau in caz contrar sa reziliem contractul fiind la sfirsit de perioada minima contractuala. De aici a inceput distractia. Spre surpriza mea am fost contactat telefonic si mi s-a oferit tot ceea ce solicitasem in conditiile tarifare solicitate de mine, bineinteles cu conditia sa mentin abonamentul 1 an de zile pina in august 2010. Ce nu mi s-a spus atunci a fost faptul ca optiunea respectiva isi pierde valabilitatea dupa 1 an de zile.
In luna decembrie 2009 am achizitionat prin programul de fidelizare un telefon mobil moment in care mi-am prelungit contractul printr-un act aditional pe o perioada de 24 de luni pina in decembrie 2011.
In luna septembrie 2010 m-am trezit cu beneficiile de la abonament sistate fara nici un avertisment. Abia atunci mi s-a spus ca acea oferta a fost valabila doar 1 an de zile si nu se mai poate prelungi, fiind nevoit sa accept si sa aleg un alt tip de abonament bineinteles cu prelungirea contractului pe o perioada minima de 1 an de zile incepind cu luna octombrie 2010.
Ce nu mi s-a spus (pentru ca iarasi au uitat ceva) a fost faptul ca acest nou an de zile de contract se adauga la cele 24 de luni anterioare. Acest lucru mi s-a spus acum cind am solicitat informatii referitoare la data cind pot solicita rezilierea contractului si modul in care se poate face aceasta. Asa ca unde eu credeam ca perioada contractuala se va termina in luna decembrie 2011 s-a facut in logica firmei de telefonie decembrie 2012.
Sa inteleg ca normala si corecta adaugarea acestei ultime perioade de 1 an la cea initiala de 2 ani? Daca e asa de ce nu au procedat la fel de la inceput (septembrie 2009 -decembrie 2009), pentru ca si atunci s-au suprapus perioadele? As fi avut contract pe 4 ani pina in septembrie 2013!#-o Oricum nu e timpul pierdut!! Saptamina trecuta mi-au mai facut o oferta .....bineinteles tot cu mentinerea optiunii pe un 1 an de zile. Probabil vor sa ma aibe client fortat pina cind ies la pensie!:sorry:
Eu nu mai doresc decit sa scap de ei. Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sa reusesc sa fac acest lucru?:stunned:
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 08:30, 15 Noiembrie 2011
Mergeti la un magazin al firmei respective si cereti sa vi se listeze actul aditional in baza caruia functioneaza contractul, astfel veti vedea exact situatia abonamentului dvs.

Faceti o cerere scrisa de reziliere in care sa mentionati ca in baza raspunsului dumnealor veti face o reclamatie la Comisariatul pentru Protectia Consumatorilor pe raza caruia domiciliati pentru ca dvs. considerati ca vi s-a prelungit contractul in mod abuziv.

Trimiteti-o cu confirmare de primire pe adresa lor iar daca nu primiti raspuns favorabil in 30 de zile puteti face acea reclamatie (pentru a fi luata in considerare trebuie sa dovediti ca ati incercat rezolvarea pe cale amiabila a nemultumirii).

Atasati la reclamatie actul aditional al contractului, raspunsul lor / o copie a scrisorii in caz ca nu va raspund si recipisa de la posta prin care dovediti ca ati trimis-o iar daca nemultumirea dvs. este intemeiata ati putea scapa de contract.

Un model de reclamatie si cam ce ar trebui sa cuprinda gasiti aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Marți, 15 Noiembrie 2011
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abonament telefon janedoe1 janedoe1 Buna ziua, As vrea sa renunt la abonamentul de telefonie fixa, dar mi s-a spus ca, contractul expira pe 4 februarie 2012. Nu vreau sa astept atat.Ce pot ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract orange romania Robert Marian Robert Marian Dragi colegi ma puteti ajuta sa imi intocmesc o cerere cu suport juridic pe care sa o depun la Orange Romania si sa imi reziliez contractul cu ei. Pe scurt, in ... (vezi toată discuția)
Abonament orange prelungit abuziv? bijouxxx75 bijouxxx75 Salut as vrea o solutie la problema mea. In ianuarie 2008 am cerut rezilierea unui abonament Orange, am fost convins sa nu renunt cu urmatoarele avantaje: 50% ... (vezi toată discuția)