Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Telefon din arestul politiei. Va rog sa-mi raspundeti.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Telefon din arestul politiei. Va rog sa-mi raspundeti.

Buna seara,
Am un prieten care se afla in arestul politiei pentru 29 de zile. I-a fost dusa cartela de telefon public, dar nu a sunat. Stie cineva daca exista reguli in aceasta privinta, restrictii sau un interval orar in care poate suna. Despre vizita cunosc regulile. Va multumesc.
Din ceea ce stiu eu, pe perioada arestului preventiv nu are voie sa dea telefon. Dar poate va raspunde si va ajuta un coleg avocat, care sigur este mai documentat decat mine. :)

Aici puteti citi "Ordinul privind durata si periodicitatea vizitelor, greutatea si numarul pachetelor, precum si categoriile de bunuri ce pot fi primite, pastrate si folosite de persoanele aflate in executarea pedepselor privative de libertate, ordin nr. 3042/2007", care cuprinde si lista obiectelor interzise a fi primite de un arestat. Printre ele se numara si cartele telefonica.

[ link extern ]
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Are dreptul sa isi sune avocatul, familia, etc. dar trebuie sa isi cumpere cartele din incinta unitatii. Unele penitenciare nu au telefoane publice de la Romtelecom ci de la alti furnizori.
Alexandru Munteanu, Avocat