Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arest preventiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arest preventiv

buna ziua la toata lumea...cu o intrebare va deranjez: poti sa suni din arest preventiv,ai aceasta libertate sa poti suna in romania sau strainatate? si daca da, in ce conditii? multumiri anticipate pt deranj
Sa adreseze cerere in scris daca nu i se da voie.
Dreptul de a da telefon exista chiar si in faza de urmarire penala.
Sa aiba insa cartela telefonica deoarece doar asa poate suna.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
multumesc
Are dreptul o singura data pe saptamana de la un telefon public din incinta arestului,insa ii trebuie o cartela telefonica pe care o achizitioneaza familia sau chiar arestatul daca are bani in cont!
Da, are dreptul la atata in mod clar.
In mod normal ar putea avea dreptul si la mai mult de un telefon doar ca este discutabil...