Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... restituirea imprumutului dupa cesionarea firmei
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

restituirea imprumutului dupa cesionarea firmei

Buna ziua, Am preluat o firma prin cesiune.La 3 luni de la finalizarea actelor, am primit o notificare de la fostul asociat(eu nu eram in acte si nici nu incepusem cesiunea), prin care ma someaza sa ii restitui un imprumut facut in perioada cand firma era pe numele lui.Inprumutul a fost facut cu chitanta(7000 ron), fara a avea un contract sau alte acte.In contractul de cesiune se precizeaza faptul ca cedeaza"si cota % corespunzatoare din intreg patrimoniul al SC..., fara alte pretentiuni".Intrebarea mea este daca sunt obligata sa restitui imprumutul facut,si in ce conditi(timp, rate, etc).
Mutumesc.

Imprumutul a fost evidentiat in actele contabile ale societatii?
In mod normal, inainte de incheierea contractului de cesiune, fostul asociat avea obligatia sa va prezinte situatia reala a activului si pasivului societatii sau sa va puna la dispozitie actele contabile din care ar fi rezultat acestea.
Daca imprumutul nu a fost inregistrat in actele contabile, eu va sfatuiesc sa nu-i platiti
~ Conținut șters la cerere ~
In actele de cesiune nu a fost mentionat nimic de operatiunile financiare si fostul administrator.Inprumutul a fost acordat in baza unei chitante care a fost intregistrata in registrul de casa.
daca nu exista contract de imprumut, nici macar suma imprumutata inregistrata in contabilitate (un cont analitic, ceva acolo), lasati-l pe el, fostul asociat, sa se zbata s-o obtina. ignorati-l.
suna e ste inregistrata in contabilitate ca si imprumut pe un cod