Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mi-au retinut bani din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mi-au retinut bani din salariu

am lucrat la o firma ca revisor gestiune(faceam inventare la chioscurile firmei)si la un inventar am gresit si in loc de 100 am scris 200.cand s-a calculat inventarul a iesit bine dar ne-am dat seama de greseala...ideea este ca in mod normal acea doamna trebuia sa aibe lipsa!intre timp eu am plecat de la ei si acum cand trebuia sa iau lichidarea si banii pe concediu mi-a oprit lipsa aceea...nu mi se pare in regula...ce as putea face?
nici o retinere din salariu nu se poate face in lipsa unei hotariri judecatoresti. puteti depune reclamatie la ITM si daca nu se rezolva, mergeti in instanta. nu stiu daca suma se justifica ca efort financiar si de timp, insa dvs decideti.