Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Eliberarea primului act de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Eliberarea primului act de identitate

Conf.art.15, alin 2 din OG 97/2005 republicata eliberarea primului act de identitate nu se poate face pe baza de procura speciala. Intrebare: Cum se procedeaza in acest caz, daca minorul este in strainatate? Poate el sa uzeze de art.14, alin 6?
Prin procura speciala se fac atat carti de identitate cat si carti de identitate provizorii. Cartile de identitate provizorii se fac doar in situatia in care persoana nu poseda toate documentele prevazute de lege pentru a i se face carte de identitate. Carte provizorie pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate si resedinta in Romania nu se face pe baza de procura speciala.
Primul act de identitate nu se face pe baza de procura speciala. Dar cererea pentru primul act de identitate se poate depune la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale Romaniei din strainatate. In acest caz cererea, pe care este lipita fotografia solicitantului(fotografie pe care se aplica si timbrul sec al misiunii diplomatice/oficiului consular)este trimisa in Romania, insotita de documentele necesare. Deci nu e vorba de eliberarea unui act de identitate pe baza de procura ci doar de o cerere depusa la Ambasada/Consulat care este trimisa prin MAE la serviciul competent sa elibereze CI. Si in acest caz, daca persoana nu poseda toate documentele pentru eliberare CI se face C.I.P.
Am fost destul de explicita???:-/

Mai mult decat atat, nici ca se putea. Sarut mana, multumesc frumos!:vishenka::kissing: