Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pedeapsa conducere sub influenta bauturilor alcoolice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pedeapsa conducere sub influenta bauturilor alcoolice

Buna seara,duminica noapte am fost oprit de politie si mi s-a gasit o alcoolemie de 0.47 in aerul expirat.Imi poate spune cineva exact ce se poate intampla?Si daca imi face dosar penal,in ce timp se prescrie fapta?
Nu se deschide dosar penal la o alcoolemie de 0,47, este doar contraventie. V-au recoltat si probe biologice?
Prescriptia este ultimul lucru care va intereseaza.
da mi s-au recoltat si probe biologice.din cate am inteles iese dublu in sange.
Dupa ce vi se comunica rezultatele, daca macar una dintre probe e peste 0,80, angajati-va avocat.
puteti sa imi spuneti mai explicit ce se poate intampla?ca sa stiu la ce sa ma astept.
VI S A DESCHIS DOSAR DE CERCETARE PENALA........urmeza sa asteptati f mult timp din pacate ,daca valorile vor fi mai mari de 0,8 se v a incepe urmarirea penala si in final se da solutia; judecatorie sau scoaterea de subt urmarirea penala . fiecare caz difera enorm de mult si de acea trebue sa fiti f atent la cele mai mici detalii legate de ancheta deoarece un mic amanunt scapat de politisti poate fi scaparea dumneavostra