Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Declaratie trimestriala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Declaratie trimestriala

Buna ziua
am incheiat in luna august 2011 un contract de colaborare cu o firma de asigurari.
veniturile nete lunare pe care le-am realizat au fost de 200 lei. acum am primit o informare de la firma ca trebuie sa-mi platesc contributia la sanatate trimestrial sau anual, nici ei nu stiu si mi-au dat sa citesc o lege 95/2006 de 250 de pagini sa ma lamuresc.
mentionez ca e singurul venit pe care il realizez.
problema e ca nu am reusit si daca ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri v-as fi recunoscator.
1. trimestrial sau anual?
2. cine imi stabileste cat am de plata si care e procedura de plata?
va multumesc anticipat.:">
IRLUBUCURESTI, utilizator
O copie de pe contractul de agent impreuna cu declaratia 070 se depun la Administratia Finantelor Publice de care apartineti.

Declaratia 070 o gasiti aici: [ link extern ]

Cu actele de la fisc mergeti la Casa de Asigurari de Sanatate cu care incheiati un contract de asigurare.
este adevarat ca se plateste retroactiv si ca se calculeaza 6,5% la salariul minim pe economie in cazul meu?
Contractul asta de asigurare este obligatoriu sau optional? Daca nu vreau sa fiu asigurat?
m-am dus cu decl 70 la finante, s-a uitat pe ea si pe contractul de agent si mi-au spus ca nu e buna si ca am venit tarziu. sa revin cu declaratia 020. apoi m-a intrebat cat vreau sa platesc contributia la sanatate 11% sau 16%. eu nu mai inteleg nimic.mi-am luat actele si-am plecat nelamurit total de acolo. ma poate ajuta cineva cu un sfat?