Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conditii disponibilizare multinationala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conditii disponibilizare multinationala

buna seara,
lucrez intr-o multinationala unde a inceput sa se dea afara... pur si simplu oamenii sunt chemati aleatoriu la sef, li se pune in vedere faptul ca este restructurare si sunt pusi sa semneze DEMESII cu plata a cateva salarii compensatorii plus un contract de confidentialitate. In aceasta perioada se fac pe ici pe colo ceva angajari in firma. Daca sunt in aceeasi situatie si nu doresc sa semnez demisia cum pot fi constrans, cum pot fi dat afara? Daca se fac restructurari au voie sa mai angajeze? ce lege as putea citi pt a ma lamuri?

va multumesc
Bună seara. Demisia nu vă poate nimeni obliga s-o semnați. Vă puteți trezi în schimb cu tot felul de șicane ce vor crea o atmosferă destul de neplăcută. Puteți fi dat afară, dar cu respectul legislației în vigoare și pentru un motiv clar (desființarea postului, greșeală profesională, etc).
Nu semnați nimic pe loc, continuați să lucrați normal. Puteți cere o copie după actul ce vi se cere să-l semnați pentru a-l arăta unui avocat.
Fiind vorba despre o multinațională, v-aș recomanda să contactați un reprezentant sindical din societatea dumneavoastră, ar trebui să fie în măsură să vă apere interesele într-o primă fază. Dacă situația se înrăutățește, contactați un avocat specializat pe dreptul muncii.
Succes și nervi de oțel vă doresc ...
26mad a scris:

buna seara,
lucrez intr-o multinationala unde a inceput sa se dea afara... pur si simplu oamenii sunt chemati aleatoriu la sef, li se pune in vedere faptul ca este restructurare si sunt pusi sa semneze DEMESII cu plata a cateva salarii compensatorii plus un contract de confidentialitate. In aceasta perioada se fac pe ici pe colo ceva angajari in firma. Daca sunt in aceeasi situatie si nu doresc sa semnez demisia cum pot fi constrans, cum pot fi dat afara? Daca se fac restructurari au voie sa mai angajeze? ce lege as putea citi pt a ma lamuri?

va multumesc

Daca se fac restructurari puteti fi concediat ... nu puteti fi obligat sa va dati demisia. Salariatul poate solicita instanţei anularea demisiei sale ca act juridic unilateral, în cazul în care consimţământul său a fost viciat prin eroare, dol sau violenţă.