avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anvelope de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anvelope de iarna

AM ECHIPAT AUTOTURISMUL CU ANVELOPE DE IARNA.
DIMENSIUNEA ACESTORA ESTE UNA DINTRE CELE INSCRISE PE STILPUL DIN DREAPTA AL AUTOTURISMULUI.
ESTE CORECT?
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 21:28, 16 Noiembrie 2011
De regula pe stalpul din dreapta al autovehicului se aplica timbrul de catre RAR
Daca anvelopele montate de dvs coincid cu specificatia din cartea de identitate/talonul autovehiculului,inseamna ca ati respectat obligatiile impuse de producatorul autoturismului
Autoturismul este un BMW IAR PE STILP ARE INSCRISE TIPUL DE CAUCIUCURI FOLOSITE
Daca ati respectat cerintele din cartea de identitate sau chiar si cea de pe stalpul din dreapta este OK!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anvelope Janu1 Janu1 Buna ziua.As dori sa stiu daca pot pune alte anvelope decat cele trecute in cartea masinii.In cartea masinii sunt trecute doar 205/60/16 si eu am cauciucuri de ... (vezi toată discuția)
Nelamurire cauciucuri - pot fi sanctionat? dmhyou dmhyou daca in talonul masinii am trecut 165*65*R14 1. daca am cauciucuri de vara ce scrie in talon, dar sa zic 2 buc su Pirelli si 2 buc sunt Michelini(alte ... (vezi toată discuția)
Cauciucurile "all-season" si scris pe cartea de identitate “mud” plus “snow” walipope walipope Referitor la Ordonanţa de guvern nr. 5/2011, devenită lege în iulie 2011 privind sancţionarea conducerii autovehiculelor pe drumurile publice acoperite cu ... (vezi toată discuția)