Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Drepturi de autor strainatate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Drepturi de autor strainatate

Ce contributii trebuie sa achite o persona fizica (angajata) pentru un castigurile dintr-un contract pe drepturi de autor cu o firma din stainatate (non-UE) ?

La ANAF am inteles ca se declara cu 201 si se achita 16% pana la 15 mai anul urmator.
Mai trebuiesc achitate si CASS / CAS ?
Ce formulare trebuiesc completate in acest sens ? Care este data limita pentru inregistrarea lor la institutiile respective?

Multumesc anticipat.
Daca veniturile din contract cu drepturi de autor sunt realizate in strainatate in Romania nu se plateste nimic pentru aceste venituri ce sunt deja impozitate in strainatate...
Daca sunt realizate in Romania, atunci sse declara cu 201 si se achita 16% pana la 15 mai anul urmator.
Contributille pentru CASS / CAS trebuie achitate in luna imediat urmatoare realizarii acelor venituri

Cat se plateste la CASS/CAS? Care este procedura de declarare a acestor venituri ?

Am uitat sa precizez ca drepturile de autor sunt ocazionale .... doar o singura suma a fost platita. Mai trebuiesc declarate/platite CASS/CAS ? - persoana plateste deja aceste contributii fiind angajata cu carte de munca.

Multumesc pentru raspunsuri.
GeorgeMari, utilizator