Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Denuntare proprietar pentru evaziune fiscala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Denuntare proprietar pentru evaziune fiscala

Buna ziua as dori sa stiu daca il pot denunta pe fostul proprietar pentru faptul ca la inchirierea apartamentului nu a facut contract de inchiriere inregistrat la administratia financiara(aveam facut numai un proces verbal de agentul imobiliar) desi nu mai locuiesc acolo de 3 sapt.Proprietarul refuza sa imi dea garantia data la inchiriere si ma si ameninta ca daca vreau sa imi recuprez garantia imi arata el si refuza sa vina sa facem procesul verbal de predare primirea a locuintei.
dar dvs aveti dovada ca ati platit bani? si ca acesti bani reprezinta chirie si nu returnare imprumut sau orice alta operatiune civila?
Am chitantele de plata a chiriei numai ca nu scrie suma deoarece nu a vrut proprietarul.Pe chitante scrie doar ca s-a platit chiria aferenta lunii respective fara a fi mentionata suma si pe procesul verbal incheiat se specifica ca s-a inchiriat si ca s-a dat chiria pe 2 luni si o luna garantia dar nu sunt specificate sumele.Singurul document cu o suma anume este un ordin de plata de la posta intrucat cand am inchiriat a 2-a zi i-am trimis prin posta inca o parte din chirie.Va multumesc!
Rugam respectati Regulamentul formului si nu deschideti concomitent mai multe topicuri cu subiect identic
Avand in vedere viciul intentionat de completare a inscrisurilor,care in parte va este opozabil,este de preferat sa ajungeti la o solutionare amiabila cu proprietarul
nici o sansa cu sesizarea de evaziune fiscala.