Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... firme in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

firme in insolventa

Cum se poate scade din evidentele primariei o societate comerciala,care nu m-ai functioneaza, nu m-ai exista; este lichidata sau in insolventa, (acest lucru reiese si din adresa Registrului comertului ca este in insolventa, sau lichidata),dar nu am incheiere judecatorului in acest sens.
Ce anume scrie in adresa Registrului Comertului ca este in insolventa sau ca deja este lichidata?
Pentru ca sunt doua lucruri diferite.
Daca este in insolventa ar trebui sa va inscrieti la masa credala.
Firma este sub incidenta Legii 85/2006, dizolvare judiciara, cf art 237 din legea 31/1990.
Daca Registrul Comertului v-a comunicat faptul ca firma este in insolventa inseamna ca pe rolul Tribunalului in a carui raza teritoriala se afla sediul firmei exista dosarul de insolventa al firmei. Puteti verifica existenta dosarului si stadiul acestuia intrand pe www.portal.just.ro. Daca dosarul exista va trebui sa asteptati sentinta de inchidere a procedurii si pe baza ei firma va fi radiata atat de la Registrul Comertului cat si de la Administratia Financiara.

Daca nu exista dosar pe rolul Tribunalului atunci solicitati Registrului Comertului numirea unui lichidator ( puteti solicita si dvs numirea unui anumit lichidator) si acesta se va ocupa de lichidarea si radierea firmei.

Daca doriti amanunte ma puteti contacta.

av, lichidator Elena Bostina