Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general angajare contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

angajare contabil

Buna ziua! Intrebare:o firma de transport care are 3 angajati si un an vechime trebuie sa aiba contabil angajat,sau contabilul poate lucra fara a fii angajat la firma respectiva?eu pana acum nu am angajat contabilul ,ii platesc 200 lei la negru si se ocupa de tot.Este legal?
nu este legal sa platiti la "negru". nu este obligatoriu sa aveti angajat contabil
:stunned: Eu ma minunez de ceea ce ati scris, Dvs. de ce:O?
Bineinteles ca nu este legal. Cum sa lucreze fara documente legale? De unde achitati cei 200 lei? :hm:Cine semneaza situatiile financiare, deoarece eu banuiesc ca Dvs. sunteti cel/cea care semneaza declaratiile lunare.

pai eu semnez situatiile financiare si contabilul face tot ce tine de contabilitate.Eu as vrea sa stiu daca este obligatoriu angajarea contabilului ,daca nu atunci cum poate face toate actele?
pai nu poate; o face ilegal ca si dumneavoastra in momentul in care il platiti; legal este sa va angajati un contabil sau sa semnati un contract cu o firma de contabilitate care va va putea si factura serviciile care sunt cheltuieli deductibile fiscal
ok!am inteles.Am marea rugaminte sa se inchida aceasta discutie !Multumesc!