Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj judiciar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj judiciar

buna seara ,intrebarea mea este : atunci cand se face partaj judiciar de ex. sotia cere o cota parte ,insa veniturile ei de-a lungul casniciei au fost mai mici ca ale sotului sau deloc ,in cazul sotiilor casnice ,,,fara copii ,dar cu bunuri de impartit .
Care este procedura
multumesc o seara frumoasa
Daca este vorba despre bunuri dobandite in timpul casatoriei, care au devenit bunuri comune, legea prezuma o contributie egala la achizitionarea lor.Ca urmare , ele se impart pe jumatate, indiferent de faptul ca sotia a fost casnica. Nu se impart bunurile dobandite de unul dintre soti prin mostenire sau donatie primita doar pe numele lui.
,asta inseamna ca instanta hotaraste cat ia fiecare in functie de .....?
Si daca mai indraznesc sa inteb care sunt taxele ce trebuiesc platite de ambele parti in special de cel care inainteaza partajul ,taxe ,expertiza ,timbru etc ,
multumesc
Prezumtia poate fi rasturnata daca unul dintre soti dovedeste ca a contribuit mai mult la achizitionarea unui bun.
Alexandru Munteanu, Avocat
ok ,daca sotul dovedeste ca a adus mai multe venituri ,sotia cu cat ramane ?
In cazul sotiilor casnice ,raman fara nimic ? hmmmm
multumesc
cool123, utilizator
Poate sa ramana si fara nimic.