avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mod de dobandire a proprietatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mod de dobandire a proprietatii

Buna ziua,
Am cumparat un imobil, teren si constructie in 1980. Vanzatorul a decedat in 1987,iar imobilul meu a intrat in patrimoniul statului, in calitate de mostenitor legal sau testamentar, conform certificat de mostenitor.
In ce conditii pot sa-mi perfectez actele?
Daca l-ati cumparat, cum a intrat in patrimoniul statului???

statul nu poate fi mostenitor nici legal si nici testamentar!!

sub ce forma l-ati cumparat: chitanta de mana sau act autentic?

Ati cumparat pe baza de chitanta de mana,adica nu aveti act autentic?
Inainte de 1989 nu se puteau vine terenurile din proprietatea privata a unor persoane. Daca „vanzatorul” nu avea mostenitori este posibil ca statul sa fi intrat in posesia mostenirii prin vacanta succesorala.
cum ati cumparat, ati intocmit vreun fel de inscris.
de cat timp a "mostenit" statul?
daca ati platit impozitul si ati posedat imobilul neintrerupt timp de 10 ani puteti incerca sa invocati uzucapiunea
Ultima modificare: Joi, 17 Noiembrie 2011
Mihail Zaharia-Ciorcila, Notar
L-am cumparat cu chitanta de mana in anul 1980. Certificatul de mostenitor emis in 1991 de notaritul de stat la rubrica mostenitori este scris statul roman reprezentat de administratia financiara a sectorului. Din 1980 si in prezent platesc impozit pentru teren, locuiesc in el ca si proprietar, dar am act chitanta sub semnatura privata de la proprietarul decedat persoana fizica.

Alte discuții în legătură

Uzucapiune fergus fergus In ce conditii se poate dobandi un drept de proprietate prin uzucapiune? (vezi toată discuția)
Partaj wolfmistery wolfmistery Buna ziua ...as dori sa aflu si eu numarul si numele legii care te pune in posesia unui imobil dupa 30 de ani de locuire in respectivul imobil.....v-as ruga ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune 20 de ani marian barbu marian barbu va salut am si eu urmatoarea speta parintii mei au cumparat o casa in jud giurgiu acum 22 de ani cu chitanta de mana,au locuit neintrerupt la adresa respectiva ... (vezi toată discuția)