Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CITATIE JUDECATORIE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CITATIE JUDECATORIE

Cu circa 4 luni si jumatate in urma, am avut un accident din cauza unui taxi care na stat la STOP. Sa facut proces verbal at din care a reiesit vinovatia acestuia, i sa aplicat amenda, si suspendarea permisuilui ptr o anumita perioada. Problema mea esta ca am primit citatie prin care sunt chemat la judecatorie ca intimat(am aflat intre timp ca taximetristul ar fi facut plingere impotriva procesului verbal prima prin iulie a doua prin august, dar cum Politia nu se prezinta.......) acum vad ca ma cheama si pe mine. Nu inteleg de ce. Infatisarea ar trebui sa fie peste o luna si ceva . Ce ma sfatuiti sa fac? Daca nu ma prezint ce se poate intampla? Ma gindesc numa la prostii, mai ales ca ma stat fara masina vreo 3 luni si ceva din cauza asiguratorului si am fc pina la urma mai mult pe banii mei.

citez "calitate de intimat,in proces cu i p j dolj in calitate de intimat pt fond-plangere contraventionala"
Pai taximetristul a facut o plangere impotriva procesului verbal si instanta v-a chemat sa se lamureasca.
Imi cer scuze. Dar sa se lamureasca in ce sens? Si ce se poate intampla in ce ma priveste pe mine daca nu ma prezint, sau daca ma prezint...........
dnc, utilizator
Probabil taximetristul o fi spus ca nu este el vinovat de producerea accidentului. De aceea ati fost chemat.
Mergeti cu un avocat acolo daca va e teama.
Gabriela Mihai, Avocat
Adica sa inteleg ca daca el reuseste sa anuleze procesul verbal, se poate intampla ce? Din moment ce el a recunoscut a a fost vina lui, si toate sau intamplat din cauza lui.
stati putin...depinde de ce scrie in procesul verbal de constatare si de motivele invocate in contestatie.
nu stim exact ce vrea sa spuna de v-a chemat. chiar daca a recunoscut, probabil ca ia asupra lui partea lui de vina si in final sa spuna ca ati fost de vina amandoi in aceeasi masura.

av. vasilescu