Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... retragere o persoana de la plata intretinerii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

retragere o persoana de la plata intretinerii

Exista cumva o data fixa in care trebuie sa anunt administratia blocului ca de la o anumita data va locui o singura persoana si nu doua ?
De la 1 noiembrie locuiesc singura iar fosta colega de apartament nu a facut cerere de scoatere de la plata intretinerii . iar administratorul mi-a raspuns sec ca pe el nu il intereseaza si ca voi platii tot pentru doua persoane si luna aceasta . Multumesc!
In temeiul art 17 r) din HG nr 1588/2007 comitetul executov al asociatiei de proprietari
stabileste cotele de participare pe persoane la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar,minimum 15 zile pe luna,stabileste perioada pentru care proprietarii respectiv chiriasii pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna ,conform adunarii generale

In acest context interesul fiecarei persoane proprietar/chirias este de a anunta cat mai repede asociatia de proprietari de micsorarea numarului de persoane care domiciliaza in cladire
Asociatia de proprietari daca nu este oficial informata de catre proprietarul/chiriasul interesat,nu are de unde sa cunoasca modificarile survenite in cadrul fiecarui apartament si in lipsa cererii de scoatere din evidente de persoane,nu poate opera in evidentele entitatii juridice ,respectiv nu poate releva in calculul individual realitatea aferenta fiecarui apartament
Administratorul va poate lua in calcul aceasta cerere deoarece listele pe noiembrie nu sunt inca facute.
Asadar tine numai de bunavointa lui, care de fapt ar trebui sa nu intre in calcul in fata datoriei de a se comporta corect cu locatarii.
Nu, nu exista data fixa, totul e sa anuntati in timp util pentru ca situatia respectiva sa poata fi prinsa in lista, iar acum inca nu este prea tarziu.
Multumesc frumos pentru raspuns !