Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Rubricile tabelului de plata a intretinerii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Rubricile tabelului de plata a intretinerii

La noi in asociatie s-au ivit discutii asupra rubricilor pe care trebuie sa le contina tabelul cu plata intretinerii lunare. Si se face referire la consumul de apa calda si rece si la energia termica.
Mai precis trebuie sa existe rubrici cu nr de mc de apa consumati de fiecare ap. cititi la apometrele individuale?
La energia termica in legea 230/2007 se specifica ca la energia termica trebuie mentionat intr-o rubrica separata cine si cat este scutit de la plata integrala sau partiala a cotei de energie termica. Noi nu avem repartitoare.Multumesc pentru un raspuns.
Nu cred sa fie prevazut undeva ce rubrici trebuie sa contina listele de plata a intretinerii. Scutirea de la plata caldurii trebuie, intr-adevar, sa apara distinct.
Un administrator care vrea ca listele sa fie cat mai clare, poate introduce in liste rubrici cu consumul de apa calda si apa rece. La mine in bloc asa se face.
Daca doriti sa apara aceste rubrici si administratorul/ presedintele asociatiei refuza, discutati acest subiect in urmatoarea sedinta a adunarii generale. Daca adunarea generala hotaraste ca pe liste sa apara respectivele rubrici, administratorul si presedintele trebuie sa se conformeze.
Exista model stas de lista de intretinere imobil de locuit in comun LISTA DE PLATĂ A COTELOR DE CONTRIBUŢIE LA CHELTUIELILE ASOCIAŢIEI DE PROPRIETARI
(cod 14-6-28)Formular conform Ordinului nr. 1969 din 09/11/2007,privind aprobarea reglementărilor contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonialpPublicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 846 din 10/12/2007,intrat in vigoare: 01/01/2008
Exista n modele cerere introducere/scoatere numar de persoane din evidenta de calcul intretinere imobil de locuit in comun
Domnule Presedinte,

Subsemnatul/a ................................., in calitate de proprietar/chirias al apartamentului nr. ...., din Bloc ...., scara ..., situat in Str. ........................., nr ...., va rog sa binevoiti a scoate / introduce un numar de ... persoane de la cotele de intretinere pe o perioada de ..... incepand cu data de ............Conform H.G. Nr. 1588 /2007, Art 17, lit r), proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita în scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotorârii adunarii generale
Mentionez ca in aceasta perioada, in apartament vor ramane un numar de ... persoane din totalul de ... persoane
Ma oblig sa anunt administratorul in momentul in care vor interveni modificari fata de aceasta cerere.

Data depunerii cererii .................

Semnatura ..................

Presedinte Asociatie de Proprietari

Se aproba scoaterea / introducerea la intretinere a ... persoane, pe o perioada de ... luni, incepand cu lista la intretinere pe luna ............ anul .........

Semnatura Presedinte

Multumesc.