Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Obligatii fiscale pt ctr mandat presedinte bloc ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Obligatii fiscale pt ctr mandat presedinte bloc pensionar

Buna ziua,
Sunt interesata sa aflu daca pentru un presedinte de bloc pensionar la limita de varsta, care are cu asociatia de proprietari contract de mandat, mai trebuie virat la Bugetul Asigurarilor Sociale contributia CAS individuala si a angajatorului.Stiu ca somaj nu se vireaza.Va multumesc,
Da pentru un contract de mandat se va retine 16%-imp venit.;CAS 10,5%;CASS-5,5%
si se vor achita de angajator CAS 20,8%;CASS 5,2%;
art.296^4Baza de calcul al contribuţiilor sociale individuale
n) remuneraţia primită de preşedintele asociaţiei de proprietari sau de alte persoane, în baza contractului de mandat, potrivit legii privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari;

Carmen Jurubita, Contabil
Va multumesc foarte mult.