Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale VANZARE SOCIETATE COMERCIALA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

VANZARE SOCIETATE COMERCIALA

Buna ziua !

Ce documente trebuiesc si caror institutii trebuie sa te adresezi in cazul in care conform leslatiei in vigoare vrei sa vinzi o societate comerciala in care esti unic actionar , care are atit debite de incasat cat si datorii astfel incat legal noul cumparator sa preia el raspunderea juridica a firmei ?
se face o cesiune intre fostul si viitorul asociat iar aceasta se inregistreaza la Reg Com. Raspunderea va fi preluata pentru viitor si nu pentru trecut, in sensul ca orice fapta ce contravine legii si este savirsita inainte de cesiune ramine in responsabilitatea fostului administrator.
datoriile societatii ramin ale societatii insa daca au fost facute prin incalcarea legislatiei fiscale, fostul administrator poate fi tras la raspundere cf art.138 din lg 85/2006