Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul minim de cotizare pentru pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul minim de cotizare pentru pensionare

Sant pensionata pe caz de boala din 2008 . In vara acestui an mi s-a schimbat gradul de pensionare din 2 in 3 . Daca pana acum aveam o pensie de 479 ron acum am 315 ron . In noua decizie se specifica perioada stagiului de cotizare ca fiind 23 ani iar eu am 20 ani 1 luna 24 zile . Am mai multe nelamuriri : daca stagiul de cotizare este 23 ani si daca DA in baza carei legi m-a transferat pe mine , care am iesit la pensie in 2008 . Si inca ceva : sub DECIZIE NR .. PRIVIND ACORDAREA PENSIEI DE INVALIDITATE apare scris PENSIE DE ASIGURARI SOCIALE 315 RON . Deci este pensie de invaliditate sau pensie sociala . Va rog foarte mult sa-mi trimite-ti un raspuns . Va multumesc
Din neatentie am strecurat o greseala.Este vorba de o femeie nascuta in una din lunile:Octombrie-Noiembrie sau Decembrie 1960 si nu 1957.Stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 11 luni la femei,corespunde femeilor nascute in perioada Octombrie-Decembrie 1960.Anexa 5 din legea 263/2010
Carp Mircea, utilizator
mimika85 a scris:

Art 132 (1) l-am gasit pe internet cautand legea noua a pensionarii . Acolo cred ca este si "chichita " . Depinde de interpretarea acestui articol , care se refera chiar la schimbarea gradului 2 in 3 . De aceea va rog sa-l cititi cu atentie si apoi sa-mi spuneti care este interpretarea corecta . Posibil ca eu sa fiu subiectiva desi nu trebuie sa aiba influenta calitatea persoanei implicate LEGEA E LEGE si ar trebui sa aiba o singura interpretare . Va rog sa-l cititi si astept cu deosebit interes un raspuns de la dvr . Va multumesc anticipat . Referitor la persoana aveti dreptate femeie nascuta in decembrie 1960
art 132 aliniat 1 din HG 257 /2011 pt aprobarea normelor de aplicare a prevederilor L263 In baza acestei hotarari as dori sa fac o contestatie Ce sorti de izbanda credeti ca am?

Lege 19/2000

TABELUL Nr. 3

Vârsta asiguratului Stagiul de cotizare
în momentul ivirii necesar
invalidităţii (ani)
sub 25 ani 5
25-31 ani 8
31-37 ani 11
37-43 ani 14
43-49 ani 18
49-55 ani 22
peste 55 ani 25

Legea 263/2010

Tabelul nr. 3
Varsta persoanei la data emiterii Stagiul de cotizare necesar
deciziei medicale asupra capacitatii (ani)
de munca

pana la 20 ani 1
de la 20—23 ani 2
23—25 ani 3
25—29 ani 6
29—33 ani 9
33—37 ani 11
37—41 ani 14
41—45 ani 17
45—49 ani 20
49—53 ani 23
53—57 ani 25
57—60 ani 26
Peste 60 de ani 27

Avand un stagiu de cotizare de 20 de ani 1 luna si 24 de zile si fiind nascuta in decembrie 1960 asta inseamna ca tinand cont de art.132(1)si de cele de mai sus reiese(in cazul D-voastra):

In anul 2008 cand v-ati deschis dreturile la 47 de ani si cateva luni,conditia de stagiu ceruta de legea 19/2000 era (43-49 ani 18).Deci indeplinita.

La trecerea de gradul II la III potrivit legii 263/2010,conditia de stagiu este de:(intre 49—53
ani - 23 de ani).Deci neindeplinita.

Asta inseamna ca desi potrivit legii 263/2010 nu indeplineati conditia de stagiu,prin acest articol se face o exceptie(la lege)precizand:considerandu-se indeplinite conditiile referitoare la stagiul de cotizare necesar.Mai exact:daca pe legea 19/2000 era indeplinita,ramane indeplinita si pe legea 263/2010

Imi cer scuze ca m-am bagat in prea multe amanunte.Nu stiu daca m-am facut inteles.

Parerea mea este ca nu aveti nici o legatura cu articolul 132(1).

Ceea ce va afecteaza pensia este trecerea de la gradul II la III si ridicarea stagiului potential.

In rest sunt probleme juridice pe care eu nu le stapanesc.

Nu trebuie sa va cereti scuze . Eu v-am cerut parerea . Dar intrebarea mea este : s-a procedat corect sau nu ? Fac sau nu contestatie ? Adica eu oricum fac dar am vreo sansa de reusita ? Era normal sa-mi ridice acel stagiu potential care eu oricum nu inteleg ce este ? Adica indeplinesc conditiile de cotizare dar totusi nu le indeplinesc . In ce conditii se acorda acel stagiu de cotizare . Daca tot fac contestatie macar sa stiu cat de cat cate ceva . Va multumesc inca odata . Eu imi cer scuze pentru atatea intrebari .
H.G.257/2011

Art. 132. — (1) In situatia schimbarii gradului de invaliditate dupa intrarea in vigoare a legii, pentru o pensie stabilita pe baza legislatiei anterioare, pensia aferenta noului grad de invaliditate se stabileste potrivit prevederilor legii, considerandu-se indeplinite conditiile referitoare la stagiul de cotizare necesar, existente la data inscrierii la pensie.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1), stagiul potential se stabileste potrivit prevederilor legii

Art. 59. — In situatia pensiei de invaliditate gradul III, nu se acorda stagiu potential persoanelor care au drept cauza a ivirii invaliditatii boala obisnuita sau accident care nu are legatura cu munca.

In concluzie:Pe d-voastra nu va afecteza cu nimic art.132(1)de mai sus.

Ceea ce va afecteaza,este schimbarea gradului de invaliditate din II in III.
In aceste conditii nu mai beneficiati de stagiu potential.Respectiv de cele 5,91 puncte.

Atata timp cat veti avea pensie de invaliditate de grad III,punctajul mediu anual va ramane 0,42923,iar pensia 350 de lei.