Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Directiva UE neimplementata
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Directiva UE neimplementata

Buna ziua. Am o intrebare. Exista o Directiva UE din 2010 (referitoare la etichetarea produselor electronice). Aceasta directiva nu a fost implementata in RO. La Min Ind. exista o nota de fundamentare pentru adoptarea unei HG care sa implementeze aceasta Directiva. Din pacate, nici pana la aceasta data HG nu a fost adoptata, iar termenul pentru reetichetarea produselor electronice expira la 30 noiembrie 2011.
E suficienta Directiva neimplementata pentru ca organele de control sa aplice eventuale sanctiuni producatorilor pentru nemodificarea etichetelor?
Multumesc.
da. CJUE a decis in sensul ca , dupa expirarea termenului de transpunere al unei Directive , aceasta isi produce efecte directe in dreptul intern chiar daca statul nu a implementat-o
Antoanela Geaman, Avocat
Multumesc. Totusi, din lectura Directivei nu reies sanctiuni specifice pentru nerespectarea prevederilor acesteia. Avand in vedere ca acest lucru trebuia individualiyat de fiecare stat in parte, cum vor putea organele de control sa sanctioneze producatorii ce introduc in Ro produse electronice fara respectarea noilor etichete?
Pana la 30 noiembrie 2011 mai este timp ...