avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot solicita si eu plata indemnizatiei pentru CCC ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot solicita si eu plata indemnizatiei pentru CCC retroactiv sau se acorda numai mamelor care au nascut gemeni?

Buna ziua vreau sa va intreb daca cu noua lege beneficiez si eu de aceasta am avut inka o sarcina in perioada de crestere a copilului de 2 ani, si nu am primit decat de la un copil sau numai mamele care au dat nastere la gemeni!
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:46, 18 Noiembrie 2011
sanaor a scris:

Buna ziua vreau sa va intreb daca cu noua lege beneficiez si eu de aceasta am avut inka o sarcina in perioada de crestere a copilului de 2 ani, si nu am primit decat de la un copil sau numai mamele care au dat nastere la gemeni!
Va multumesc!


Nu este vorba despre o noua lege, ci despre o decizie a Instantei Supreme... Prin urmare, parintii copiilor proveniti din sarcini multiple, nascuti intre 1 ianuarie 2006 si 17 iunie 2009, pot sa solicite plata retroactiva a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului.
Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis, prin Decizia nr. 26 /2011 intr-un R.I.L., ca acordarea acestui drept se cuvine fiecarui copil din sarcina multipla, desi legislatia in vigoare din acea perioada prevedea acordarea sa doar "pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primii 3 copii".

Se acorda retroactiv numai mamelor care au avut sarcini gemelare, de tripleti sau multipleti...
Intrati pe:
www.avocatnet.ro/content/art...
si vedeti cum se procedeaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia retro activa mona_ramona98 mona_ramona98 indemnizatia pentru copii retroactiva se da si din anul 2005 eu am 2 gemene si as vrea sa stiu ce sa fac (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil bogdanraluca bogdanraluca Am inteles ca indemnizatia se acorda pentru sarcinile multiple,intrebarea mea este urmatoarea :atunci cand copilul avea 1 an si jumatate s-a nascut si ... (vezi toată discuția)
In cazul unei sarcini gemelare(gemeni) ccc este tot 2 ani sau ... Alin198010 Alin198010 In cazul unei sarcini gemelare(gemeni) CCC este tot 2 ani sau mai mult? Mulțumesc. (vezi toată discuția)