Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot solicita si eu plata indemnizatiei pentru CCC ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot solicita si eu plata indemnizatiei pentru CCC retroactiv sau se acorda numai mamelor care au nascut gemeni?

Buna ziua vreau sa va intreb daca cu noua lege beneficiez si eu de aceasta am avut inka o sarcina in perioada de crestere a copilului de 2 ani, si nu am primit decat de la un copil sau numai mamele care au dat nastere la gemeni!
Va multumesc!
sanaor a scris:

Buna ziua vreau sa va intreb daca cu noua lege beneficiez si eu de aceasta am avut inka o sarcina in perioada de crestere a copilului de 2 ani, si nu am primit decat de la un copil sau numai mamele care au dat nastere la gemeni!
Va multumesc!

Nu este vorba despre o noua lege, ci despre o decizie a Instantei Supreme... Prin urmare, parintii copiilor proveniti din sarcini multiple, nascuti intre 1 ianuarie 2006 si 17 iunie 2009, pot sa solicite plata retroactiva a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului.
Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis, prin Decizia nr. 26 /2011 intr-un R.I.L., ca acordarea acestui drept se cuvine fiecarui copil din sarcina multipla, desi legislatia in vigoare din acea perioada prevedea acordarea sa doar "pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primii 3 copii".

Se acorda retroactiv numai mamelor care au avut sarcini gemelare, de tripleti sau multipleti...
Intrati pe:
www.avocatnet.ro/content/art...
si vedeti cum se procedeaza.