Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta pensionare

Buna ziua.
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Mama mea a lucrat in perioada 01.11.1990-30.11.2004 ca mecanic, unde a beneficiat de un spor de noapte de 25% si spor de vechime de 25%. Societatea i-a eliberat si i-a refacut aceeasi adeverinta DE 3 ORI si de fiecare data a fost refuzata de Casa de Pensii pe motiv ca temeiul legal nu este corect.
D-na de la R.U. a trecut intr-una din adev. Lg.10/1972, Lg.14/1991. In alta Lg.19/2000, in alta Lg. 57/1974.
Cum o scot la capat?
Reamintesc: am avut spor de noapte si spor de vechime 25% in perioada mentionata mai sus (1991-2004)
Multumesc pentru eventuale lamuriri!
Daca puteti sa arugati pe cei de la pensii sa va spuna exact care e temeiul legal corect si sa refaca ceilalti acea adeverinta.
Vad ca am 5 vizualizari. sper sa primesc si un raspuns.
Da' de unde?! Pot sa-i rog cat pot eu de frumos....n-au timp. ne trimit la Resurse Umane, si tot asa..
Conform legii 14/1991 salariile sporurile si adaosurile la salriu "se stabilesc prin negocieri colective sau, dupa caz, individuale, intre persoanele juridice sau fizice care angajeaza si salariati sau reprezentanti ai acestora, in functie de posibilitatile financiare ale persoanei care angajeaza.
Dupa 1990 sporul de noapte este prevazut in CCMN, ramura si unitate.
In opinia mea cadrul legal este CCM aplicabil la acea vreme, eventual CIM.