Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... temei legal sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

temei legal sporuri

Buna ziua
In ultimul timp, tot mai multi fosti angajati solicita adeverinte care sa cuprinda sporurile primite in perioada 1990-2001 ( ore suplimentare, premii, fidelitate, periculozitate, diverse agaosuri ), cerand, totodata, sa inscriem si temeiul legal pt acordarea lor.
Aceste sporuri NU sunt sporuri cu caracter permanent, dar din cauza leguslatiei stufoase din acea perioada ne este greu sa identificam temeiul legal.
Ar putea fi Legea 10/1972 si Legea 57/1974?
Precizez ca este vorba de salariati ai unei SC
Multumesc
Legea 57/1974 a fost in vigoare de la 01 noiembrie 1974 până la 11 martie 1991 .... dupa a fost Legea salarizării nr. 14/191, in vigoare de la 11 martie 1991 până la 28 februarie 2003,

Legea 10/1972 a fost in vigoarea pana la 01.03.2003.

Puteti invoca,ambele acte normative.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă mulțumesc.
O să menționăm aceste acte normative + CCM urile.la nivel de unitate