Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediului medical in somaj !!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediului medical in somaj !!!

Va rog frumos , daca poate cineva sa mi spuna, dupa care lege, articol se calculeaza cuantumul platii concediului medical in perioada somajului ? Va multumesc!!
Buna seara. Din cate stiu eu nu se calculeaza, fiindca deja e considerat ajutor de la stat somajul si mai ales ca in perioada respectiva nu munciti, deci nu sunteti platitor de taxe la stat ( cele care se platesc de fapt de catre angajator ).
danbratulex a scris:

Va rog frumos , daca poate cineva sa mi spuna, dupa care lege, articol se calculeaza cuantumul platii concediului medical in perioada somajului ? Va multumesc!!

O.U.G. nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
Art. 10
(1)Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pâna la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

(2)În situatia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizatiilor, se utilizeaza perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si c), veniturile ce se iau în considerare sunt:
a)cuantumul indemnizatiilor, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. c) si alin. (2);
b)salariul de baza minim brut pe tara, din perioadele respective, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si alin. (3).

(3)Prevederile alin. (1) se aplica si în cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al pensionarilor nevazatori, pe perioada în care se afla în situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B si alin. (2) lit. c) si d).
....
multumesc mult!!!!